Přesný počet muslimů v Česku je velkou neznámou. I mnoho odborníků se raději spokojí s vyjádřením typu: „Není jich mnoho“, než aby zabíhali do detailů. Oficiální zdroje jim totiž příliš nepomáhají. Například v rámci sčítání lidu v roce 2011 uvedlo 1 921 obyvatel jako svou víru islám a dalších 1 437 se přihlásilo k Ústředí muslimských obcí. Dohromady tedy 3 358 muslimů.

Jenže je tu problém, téměř polovina všech obyvatel České republiky, přes 4,6 milionu lidí, nechala tuto nepovinnou kolonku s vyznáním prázdnou. Kolik z nich bylo muslimů, nikdo netuší. O něčem vypovídá i skutečnost, že ke smyšlenému řádu rytířů Jedi z populární filmové série Star Wars se přihlásilo pětkrát více lidí než k islámu, konkrétně 15 055.

A navíc jde už o sedm let staré zprávy. „Poslední údaje jsou ty z roku 2011. Žádné jiné informace k tomuto tématu bohužel nemáme,“ říká k počtu muslimů v Česku Tomáš Chrámecký z Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Experti na českou muslimskou populaci se tak musí spokojit s odhady a vlastní zkušeností. A většinou se shodují na tom, že v současné době zde žije přibližně 22 tisíc muslimů, kteří se do Česka přistěhovali, nebo se tu již narodili.

Více info na idnes.cz

Komentáře