Generál Blaško foto Facebook

Prohlášení šéfa německé diplomacie Heika Maase ve Spolkovém sněmu o tom, že členské státy EU musí dodržovat základní společné hodnoty a plnit související s tím povinnosti, vyvolal bouřlivou reakci veřejnosti, a to i mezi českými politickými činiteli. Jablkem sváru se totiž stalo přímé propojení tohoto tématu s otázkou přerozdělování uprchlíků mezi jednotlivými členskými státy. Podle německého politika řada evropských zemí dlouhá léta využívala unijní pomoc a tím pádem prosperovala díky svému členství v Evropské unii a nyní je na čase své tzv. dluhy splácet.

Český politik a člen SPD Hynek Blaško ve svém rozhovoru pro Parlamentní listy dal najevo, že požadavky německé strany jsou zcela nepřijatelné. Nemá pochyby ani o tom, že se Berlín bude snažit uvalit část svého břemena spojeného s přijetím migrantů na další státy, přičemž bude i nadále trvat na nutnosti pomoci uprchlíkům z hodnotového hlediska, a to kvůli svému ukotvenému pocitu viny za rozpoutání dvou světových válek. Nicméně Česká republika stejně jako další státy, a to včetně zemí Visegrádské skupiny, nemá zájem o to, aby toto břemeno sdílely. Místo toho Blaško doporučuje Německu dát pozor na vyplacení Česku válečných reparací za ty škody, které byly způsobeny během 2. světové války.

„A tento pán, co vykřikuje, že za jeho předsednictví se ohneme a budeme přijímat migranty, tak tomu pánovi je potřeba vzkázat, aby se podíval do kasy, jestli tam má dost finančních prostředků, aby konečně mohl Česku zaplatit válečné reparace. To by bylo gesto, které bychom všichni ocenili,” prohlásil český generál.

Případné argumenty o tom, že východní země po dlouhé době profitovaly z členství v EU a nyní se s tím musí nějak vyrovnat, označuje Blaško za naprostý nesmysl. V souvislosti s tím upozornil na ty příspěvky, které Praha zaplatila do unijní kasy a rovněž na každoroční masivní odliv dividend z republiky. Vzhledem k těmto skutečnostem, stejně jako vzhledem k nevyřešeným reparacím, se prý stěží dá mluvit o jakémsi dluhu Česka vůči Bruselu či Berlínu. „A já vzkazuji: zaplaťte nám válečné reparace a my řekneme: dobře, jste frajeři a budeme se podle toho dál chovat,” uzavřel český politik.

Další důvod k vystoupení z EU?
Dříve na kontroverzní prohlášení německého ministra reagoval i předseda SPD Tomio Okamura. Podle něj se jedná o skandální prohlášení, po němž musíme zvážit, zda máme zůstávat v Evropské unie i nadále.

„Na tohle není jiná odpověď než czexit. A zcela skandální je, že s německým ministrem zahraničí jednal v Berlíně den předem, tedy tento měsíc 1. 7., český ministr zahraničí Petříček (ČSSD) a u nás v ČR není zveřejněn žádný výstup z tohoto jednání! Co nám vláda hnutí ANO, ČSSD a KSČM tají?“ vyjádřil své stanovisko Okamura.

zdroj: cz.sputniknews.com

 

Komentáře