Více než dva tucty členů německé levicové strany Die Linke podepsalo dopis žádající, aby kancléřka Angela Merkel a ministr vnitra Horst Seehofer od státu vyžádali nejenom 1 500 € pomoci proti koronaviru pro každou osobu ilegálně pobývající v Německu, ale aby jim také všem Německo nabídlo amnestii.

„I lidé bez papírů jsou součástí německého obyvatelstva,“ cituje Der Spiegel levicového poslance Lorenze Gösta Beutina, který tento dopis inicioval a věří, že ilegální migranti musí z humanitárních důvodů získat plnou státní pomoc.

Signatáři navíc od německé vlády požadují, aby tyto lidi legalizovala.

Tito poslanci parlamentu vládu vyzývají, aby „všem ilegálním rezidentům poskytla okamžitou generální amnestii“ a chtějí, aby se suspendovaly všechny deportace.

„Koronavirová krize vytvořila novou situaci. Lidé bez papírů nemají žádný přístup k systému zdravotní péče, ale právě oni jsou velice ohrožení,“ vysvětluje vůdce Die Linke Bernd Riexinger.

Tento dopis podepsaný 27 z 69 poslanců této levicové strany rovněž praví: „Kvůli zvýšené přítomnosti policie v ulicích se lidé bez papírů sotva odváží opustit své domovy, což dále zvyšuje jejich ustrčenost v naší společnosti.“

Die Linke odhaduje, že v Německu je mezi 200 000 a 600 000 ilegálními imigranty. A tato strana také požaduje skoncovat s deportacemi.

Počet deportací v posledních letech klesá. Na konci roku 2019 hlásil německý Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky, že zemi by mělo opustit kolem 250 000 žadatelů o azyl.

Německo už platí migrantům v zemi ohromné sumy včetně sociálních dávek, bydlení a vzdělání. Píše portál RMX.

Německá vláda nedávno zveřejnila čísla zdůrazňující, kolik Německo utratilo za migranty včetně rekordních 23 miliard € v roce 2018 včetně dotací na nájmy, podpory v nezaměstnanosti a dalších dávek.

Také města mají povinnost vydávat na ně další miliardy, kdy sám Hamburg mezi lety 2015 až 2019 utratil 5,35 miliardy €.

Z hlediska integrace pracovních sil byla asi před rokem vydána významná studie německým Spolkovým úřadem pro migraci a uprchlíky (BAMF) zjišťující, že 65 procent ze 7 500 migrantů, které zpovídali, je pořád bez práce.

Německá strana Die Linke zatím aktivně vyzývala, aby země přijímala více migrantů, zdaleka však není jediná. Prominentní politici napříč politickým spektrem říkají, že Německo má ještě spoustu místa, aby bralo migranty, a to i přestože Německo má jednu z nejvyšších hustot obyvatelstva v Evropě.

Komentáře