Petříček_foto_Twitter

Petříčkova reakce následovala po projevu, s nímž Okamura vystoupil včera na 54. schůzi Parlamentu České republiky.

Okamura se ohrazuje proti výroku německého ministra zahraničí ve věci přijímání migrantů

Dne 7. července Tomio Okamura vystoupil před poslanci s návrhem k „odmítnutí výroků německého ministra zahraničí Heiko Maase ve věci přinucení České republiky k přijímání migrantů“.

Německo se 1. července zhostilo na půl roku předsednictví v EU a oznámilo, že se především chce zabývat řešením situace kolem migrace. Berlín považuje za důležité, aby všechny státy v této otázce prokázaly solidaritu. Polský premiér Mateusz Morawiecki po pátečním setkání předsedů vlád V4 prohlásil, že skupina bude vystupovat proti nucenému přemístění migrantů v rámci Evropské unie.

V neděli předseda hnutí SPD Tomio Okamura na svém Facebooku zveřejnil video interpelace šéfa německé diplomacie Heiko Maase ve Spolkovém sněmu. V interpelaci poslanec strany Alternativa pro Německo (AfD) Petr Bystroň chtěl vědět, zda bude nadále trvat na přerozdělování migrantů, přestože země Visegrádské skupiny jsou vysloveně proti.

„Nedělejte si naděje, já si to nerozmyslím, protože jsem pevně přesvědčen o tom, že členství v EU s sebou přináší jak práva, tak povinnosti. Mnozí v EU profitují v obrovském rozsahu z členství v EU, finančně, ale nejen finančně. Jsou ale i jiné věci, jiné základní hodnoty, ke kterým jsme se členstvím v EU zavázali. A proto uvnitř EU nelze využívat pouze práv, ale je nutné i plnit povinnosti, které jsou s tím spojené. A to bude téma německého předsednictví,“ odpověděl Maas.

Podle Okamury se jedná o skandální prohlášení, které potvrzuje, že je nutné vystoupit z EU a uspořádat na toto téma referendum.

Ve svém vystoupeni Okamura rovněž poznamenal, že pouze o den dříve, tedy 1. července, s německým ministrem zahraničí jednal český ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD a nejsou k dispozice žádné informace o tomto jednáni. Padla i silná slova na adresu ministra.

„A opravdu se velice divím, že ministr zahraničí Petříček na jednu stranu si zve různé velvyslance na kobereček, a opravdu se divím a připadá mi přímo nepřípustné, že přeci za tento výrok německého ministra zahraničí měl být předvolán minimálně německý velvyslanec v České republice, aby to vysvětlil. Aby vysvětlil, proč to Německo říká o naší zemi, že nám sem budou vnucovat ty migranty,“ řekl Okamura.

Petříček: Okamura by se měl stydět za to, jak lže

Šéf rezortu zahraničí poskytl dnes krátký komentář na svém twitterovém učtu k výrokům Tomia Okamury. Označil jeho slova za lež a poukázal na moc a nezávislost českého státu.

„Poslanec Okamura by se měl stydět za to, jak lže. Překrucování informací ukazuje jeho strach z padajících preferencí. Česko je sebevědomý a hrdý evropský stát. Posíláme policisty i materiální pomoc státům, které jsou pod největším náporem migrantů, považuji to za českou sílu, ne slabost,“ prohlásil ministr.
Dodal, že jeho německý kolega Heiko Maas očekává solidaritu, nikomu ji nenutí.

„Upřednostňujeme pomoc tam, kde migrace vzniká, nebo kde jsou její dopady nejhorší. Pan Okamura straší, šíří poplašné zprávy a lže,“ uzavřel Petříček.

Doplníme, že sněmovna právě zamítla hlasováním návrh SPD na zařazení mimořádného bodu.

zdroj: cz.sputniknews.com

Komentáře