Stephen Cottrell v rozhovoru pro The Sunday Times ocenil hnutí Black Lives Matter (BLM) a uvedl, že jeho inaugurace, jako bílého muže, který nahradil odcházejícího arcibiskupa Johna Sentamua, jež je černoch, je pro církev „nepříjemná“.

„Vedení anglické církve je stále příliš bílé a já doufám, že pod mým dohledem uvidíme další změny,“ řekl a prohlásil, že církev musí vykonat svou práci v „řešení hlubokých systémových otázek vyloučení a předsudků “.

Cottrell, který The Times popisuje jako „liberálního modernizátora“, řekl novinám, že chce oslavovat BLM a je si jistý, že by se Ježíš Kristus připojil k jejich protestům, z nichž mnohé propukly v násilí ve městech na Západě.

„Ježíš byl černoch a narodil se v pronásledované skupině v okupované zemi,“ řekl nový arcibiskup.

Během rozhovoru ocenil „začlenění žen do vedení“ uvnitř církve, ale přiznal se, že je často „velmi frustrovaný tempem změny“.

Cottrell pokračoval, aby potvrdil svou podporu „LGBTQ + křesťanům“, a uvedl, že pastorační vedení udržující církevní učení, že heterosexuální manželství „zůstává správným kontextem sexuální aktivity“, by mělo být „formulováno pečlivěji“.

„Jsou lidé se silně zastávajícími tradičními názory, kterým rozumím a respektuji je a chci, aby byli součástí církve. Zároveň ale přemýšlím o křesťanech LGBTQ a jejich zkušenostech; Nechci, aby byli vyloučeni nebo vyřazeni, takže si budeme muset najít způsob, jak žít společně s nesouhlasem, “řekl druhý nejmocnější klerik v Anglii.

Jeho komentáře vůči Ježíši a hnutí Black Lives Matter odráží připomínky nejvýznamnějšího anglického klerika Justina Welbyho.

Začátkem tohoto roku arcibiskup z Canterbury označil církev za „hluboce institucionálního rasistu“ a uvedl: „Jsem téměř beze slov. Osobně se omlouvám a stydím. Stydím se za naši historii a stydím se za náš neúspěch.“

Poté, co aktivista Shaun King minulý měsíc požadoval, aby všechny sochy zobrazující Ježíše Krista jako bělocha byly zbořeny na základě toho, že jsou „formou bílé nadvlády“, Welby vyzval k „přehodnocení“ tradičních zobrazení Syna Božího.

V návaznosti na protesty Black Lives Matter, vůdce církve – který dříve prohlásil Boha za genderově neutrálního – vyzval k přezkumu církevních soch a památek, přičemž uvedl, že „některé budou muset být strženy a některá jména se budou muset změnit“.

zdroj: svobodnenoviny.eu

Komentáře

Sdílejte