Podle rozhlasu bude virus následovat chudoba, nestabilita, nedostatek potravin a posilování teroristických skupin, které mohou společně vyhnat lidi ze svých domovů.

Vedoucí Evropské azylové agentury Nina Gregoriová varovala, že země EU by měly být v blízké budoucnosti připraveny na novou vlnu migrantů, píše Sveriges Radio.

„My samozřejmě nemůžeme poskytnout žádné přesné údaje. Nebudeme se spekulovat o tom, kolik by Evropa měla žadatelů o azyl očekávat,“ uvedla.

„Agentura nemá žádný magický krystal, ale existují informace a my si můžeme všimnout některých trendů. Je důležité upozornit na takovou příležitost co nejdříve,“ dodala Gregoriová.

Již před pandemií agentura oznámila zvýšení počtu žádostí o azyl v Evropě. Mnoho žadatelů přišlo zejména z Venezuely a Kolumbie. V důsledku březnového uzavření hranic EU se však počet žádostí snížil téměř na polovinu. Zároveň pašeráci neměli co nabídnout svým potenciálním zákazníkům, kteří chtějí vstoupit do Evropy.

Evropská agentura pro azyl se nicméně domnívá, že v patách koronaviru půjdou chudoba, hlad a nestabilita. Nedostatek zdravotní péče, drtivá hustota obyvatelstva ve slumech a jejich negramotnost vážně zvyšují míru zranitelnosti lidí v regionech s nízkými příjmy.

Agentura poukazuje na nestabilitu na Středním východě a v severní Africe a poznamenává, že IS a další teroristické skupiny mohou pod rouškou koronaviru donutit lidi k pohybu.

„Když se znovu otevřou hranice EU, migrace se může znovu aktivovat,” varovala Nina Gregoriová.

zdroj: prvnizpravy.cz

Komentáře