K tragickému incidentu došlo v pondělí večer v přístavním městě al-Chums, které se nachází přibližně 100 kilometrů východně od libyjské metropole Tripolis.

Někteří z přibližně 70 migrantů, jejichž zadržela libyjská pobřežní stráž, se po vylodění v Líbyii pokusili uprchnout. Tehdy na nich hlídka začala střílet.

Podle UNHCR dvě oběti zemřeli přímo na místní, třetí podlehla zraněním při převozu do nemocnice. Další dva uprchlíci utrpěli zranění. Ostatní migranti byli zadrženi a přesunuti do vazby, informovala organizace. Píše portál parlamentnelisty.sk.

“Je nám líto tragické ztráty tří životů a voláme po okamžitém vyšetření” okolností střelby, vyjádřila se UNHCR.

“Tento případ jasně dokazuje, že Libye není bezpečným místem na vylodění,” uvedl zvláštní vyslanec Úřadu vysokého komisaře OSN pro situaci ve Středomoří Vincent Cochetovi.

“Je třeba navýšit pátrací a záchrannou kapacitu ve Středomoří – cílem je zvýšit pravděpodobnost záchranných operací, které by mohly skončit vyloděním v bezpečných přístavech mimo Libye,” vysvětlil.

Mezinárodní organizace pro migranty (IOM) potvrdila incident nezávisle na UNHCR. Také zdůraznila žádost Evropské unii a mezinárodnímu společenství, aby “okamžitě jednali a ukončily zvracení zranitelných lidí zpět do Libye”.

“Utrpení migrantů v Libyi nelze tolerovat,” vyjádřil se ředitel IOM pro misi v Libyi Federico Soda. “Použití nadměrné síly znovu vyústilo v ztráty na životech,” zdůraznil Soda, podle kterého mezinárodní společenství nevyvíjí dostatečné úsilí na řešení situace migrantů v Libyi.

Svržení a zabití dlouholetého libyjského diktátora Muammara Kaddáfího během povstání podporovaného NATO v roce 2011 vyústilo do dlouhých let zmatků, které využily převaděči lidí a Libyi změnily na klíčovou trasu pro ilegální pašování migrantů do Evropy.

Komentáře