Upozornil na to na stránkách The National Interest publicista Peter Suciu. Jak uvedl ve své materiálu, nové vojenské vybavení Ruska by proto nemělo být považováno za potenciál pro útočné akce, ale za prostředek odstrašení.

Generál plukovník Sergej Rudskoj, náčelník hlavního operačního velení generálního štábu ozbrojených sil Ruska, uvedl, že ruské ministerstvo obrany systematicky zaznamenává vysokou úroveň vojenské činnosti Spojených států a jejich spojenců NATO poblíž ruských hranic. Dodal, že tato aliance rozšířila rozsah svých vojenských cvičení, která jsou rozhodně protiruská. Podle novináře a publicisty Petera Sucia, i když se myšlenka, že NATO může zaútočit na Rusko, zdá se být pro většinu Američanů přehnaná, Rusové mají skutečně důvody obávat se invaze ze Západu: do Ruska v posledních několika stoletích opakovaně vtrhly země jako Polsko, Švédsko, Francie a Německo.

Jak uvedl autor v článku pro National Interest, Spojené státy se také podílely na tom, co lze považovat za „invazi“, když byla americká armáda poslána do Ruska během občanské války v roce 1918. Účelem expedice „Polární medvěd“ bylo zmařit německý postup a pomoci otevřít východní frontu, ale místo boje proti Němcům „američtí vojáci byli v pozici, kdy museli bojovat proti bolševickým silám“.

Po pouhých dvou desetiletích napadly síly nacistického Německa území Sovětského svazu, a podařilo se jim obléhat Leningrad a dostat se k přístupům do Moskvy, než „nadcházející zima zastavila jejich postup“.
 

Jak autor uzavírá, po skončení studené války a rozpadu Sovětského svazu je Rusko v mnoha ohledech zranitelnější, než mnoho bývalých satelitních států sovětské éry, včetně Polska, Maďarska a Rumunska, jakož i České republiky a Slovenska, které jsou nyní součástí NATO. Není proto divu, že Moskva posiluje armádu a námořnictvo, pravidelně provádí vojenské cvičení a vyvíjí nové vojenské vybavení, včetně tanků T-14 Armata a nadzvukové podvodních střely.

Nicméně si je Suciu jistý, že to vše by nemělo být považováno za potenciál pro útočné akce, ale jako zastrašující prostředek, který Rusku pomůže zabránit další invazi ze Západu.

zdroj: prvnizpravy.cz

Komentáře