Daniel Kawczynski obvinil Německo, že zradilo zbytek Evropy kontroverzní dohodou o energii uzavřenou s Moskvou. Sotva šest měsíců před koncem přechodného období 31. prosince, v rozhovorech zaměřených na zrušení rozsáhlé dohody o volném obchodu mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií je jen málo známek průlomu.

Kawczynski, poslanec ze Shrewsbury a Atcham, však uvedl, že je nezbytné, aby předseda vlády nepodlehl výzvám těch, kdo obhajují zpoždění po konci roku – z důvodů národní bezpečnosti i ekonomických.

Pro portál Express.co.uk řekl: „Diskutoval jsem o důležitosti tohoto problému s Borisem Johnsonem v minulosti a na začátku tohoto roku jsem naléhal na vládu, aby jednala.”

„Ministři mě však informovali, že nemůžeme uvalit jednostranné sankce, protože během přechodného období je Británie stále vázána bruselským sankčním režimem.”

„Je proto důležitější než kdy jindy, aby jej předseda vlády nerozšiřoval.”

„Máme povinnost vůči našim spojencům NATO, zejména těm na frontové linii ve východní Evropě, převzít zpět kontrolu nad naší zahraniční politikou, posílit americký sankční režim a zajistit, aby Nord Stream 2 nebyl nikdy dokončen.”

“Na tom může záviset osud více než jednoho národa.”

Kawczynski řekl: „Nyní, když jsme konečně opustili Evropskou unii, je na čase, aby Spojené království vystoupilo a pomohlo tento projekt jednou provždy pochovat.”

„Je obtížné zveličit rozsah zrady, kterou tento plynovod představuje. Německo je členem NATO, zavázané (na papíře) k obraně kontinentu před možným ruským vměšováním a vlivem.”

„Přesto Berlín nejenže nepřijímá nic jako dvě procenta HDP k obraně, která se očekává od členů NATO, ale nyní aktivně dává tvrdou měnu do rukou velmi nepoctivých mocností.”

„Každé euro, které Německo vynakládá na dovoz ruského plynu, jsou peníze, které lze utratit za vybudování diverzifikovaného energetického a ropného sektoru v Evropě.

„Horší je, že vazba průmyslové síly Německa na energetickou síť Vladimíra Putina způsobuje, že přední členský stát EU je stále více vystaven ruskému vlivu – a je závislý na ruské dobré vůli.

“Toto je mimořádné chování údajně spojeneckého národa.”

„Není divu, že Donald Trump napoměl Jensa Stoltenberga, generálního tajemníka NATO, za úkol na summitu v roce 2018 pro nedbalý přístup Německa k jeho smluvním závazkům.

„Americký prezident označil Německo za„ vězně Ruska.“

Kawcyznski zdůraznil, že je třeba, aby Evropa omezila svou „strategickou expozici“ Rusku.

Polský rodák, který je předsedou parlamentní skupiny pro všechny strany v Polsku, dodal: „To lze udělat a Polsko je na čele. Varšava investuje do alternativních dodávek spíše než bojovat za zápisky od Putinova stolu.

“Polská vláda vybudovala obrovský terminál na zkapalněný plyn poblíž Štětína a celou svou energetickou politiku zaměřuje na dovoz z Norska a Spojených států – spojenci NATO.”

Vzhledem k tomu, že ruský zkapalněný zemní plyn (LNG) byl obvykle levnější než americký, takový krok by přišel za ekonomickou cenu, uvedl pan Kawczynski, ale za cenu, kterou Varšava uzavřela, stojí za to zaplatit.”

„Angela Merkelová naopak tvrdě pracovala na ochraně Nord Stream 2 před sankcemi EU po ruských akcích na Ukrajině a dříve uzavřela německé dokonale funkční jaderné elektrárny ve prospěch větší závislosti na dováženém plynu.”

“Vzhledem k vážným vojenským výdajům Německa může být čistý příspěvek Německa k evropské bezpečnosti negativní.”

Komentáře