Soud se sídlem v Karlsruhe rozhodl o snahách ECB o nákup dluhopisů a stabilizaci legální eurozóny, nicméně vyjádřil obavy, že plány částečně porušují německou ústavu. Soud tvrdil, že není dostatečný politický dohled nad nákupy prováděné centrální bankou se sídlem ve Frankfurtu. Německá vláda a parlament jsou nyní nařízeny provádět hodnocení, aby zajistily, že „dopady hospodářské a fiskální politiky“ na nákup aktiv nepřeváží cíle měnové politiky.

V rozhodnutí zveřejněném online soud uvedl, že „nenalezl porušení zákazu měnového financování rozpočtů členských států“.

Dodal: „Dnešní rozhodnutí se netýká žádných opatření finanční pomoci přijatých Evropskou unií nebo ECB v souvislosti se současnou kronavírusovou krizí.“

Od zahájení programu kvantitativního uvolňování v roce 2014 ECB nakoupila více než 2,2 bilionu EUR dluhu veřejného sektoru. Píše portál Express.co.uk

Bývalý šéf německé CBI Hans-Olaf Henkel řekl, že rozhodnutí je „vyhlášením války“ proti ECB.

Řekl: „To je významné, je to prohlášení války proti ECB a proti ESD!”

„Soud však dal ECB možnost: odůvodnit přiměřenost programu do tří měsíců.”

“Budou muset společně bojovat o každém argumentu do 90 dnů, nebo Bundesbank z programu vystoupí na základě svých vlastních přání.”

Německý europoslanec Sven Giegold řekl: „Rozsudek ukazuje, že selhání zemí eurozóny postavila ECB do velmi složité situace.”

“Rozsudek musí být pro německou vládu budíčkem. Přechod odpovědnosti z vlád na ECB musí nyní skončit. Opatření ECB jsou důsledkem neschopnosti zemí eurozóny přijmout společnou hospodářskou a finanční politiku.”

„Německá vláda by nyní měla předložit návrh společné demokratické fiskální politiky pro země eurozóny. Poučením z rozsudku musí být poučení, že vlády eurozóny již nemohou ECB opustit. “

Uwe Burkert, ekonom banky LBBW, řekl, že „rozsudek je velmi výbušný“.

Dodal: „Bundesbank bude po uplynutí přechodného období tří měsíců vyloučena z účasti na programu ECB PSPP.“

Komentáře