Úřad už v minulosti obdobné dvě žádosti společnosti zamítl. Zaregistroval ale jiné buddhistické společenství pod názvem Théravádový buddhismus. Společenství se tak stalo druhou buddhistickou skupinou mezi čtyřmi desítkami registrovaných církví. Od roku 2007 má registraci Buddhismus Diamantové cesty.

Ten často vyznávají čeští buddhisté, většina Vietnamců v ČR vyznává linii mahájánového buddhismu. V ČR se při sčítání v roce 20011 k buddhismu přihlásilo přes 6100 osob. Ke katolické víře se v témže sčítání hlásilo přes milion Čechů, k pravoslaví asi 20.000, k judaismu asi tisíc, i když Federace židovských obcí uvádí kolem 3000 svých členů. Muslimové mají podle statistik zastoupení v Česku pod 0,1 procenta z celkové populace.

Nově registrované náboženské společnosti nemají nárok na finanční náhradu vyplácenou za nevydaný majetek v rámci majetkového vyrovnání státu s církvemi. To má jen 17 církví, které v době přijetí zákona uzavřely se státem dohodu. Nemají nárok ani na státní příspěvek na činnost.

Informuje ČTK.

Komentáře

Sdílejte