“Vzhledem k tomu, že se virus šíří po celém světě, mohl by najít zcela nového hostitele [mimo] Čínu,” říká virolog Ralph Baric z University of North Carolina v Chapel Hill. “To nevíme. Je to něco, o čem musí každá země přemýšlet, protože epidemie pomaly končí. “

Koronaviry jsou notoricky promiskuitní. Netopýři jsou hostiteli tisíců druhů, aniž by podlehli nemoci, a viry mají potenciál skočit k novým druhům. Někdy se mutují na cestě, aby se přizpůsobili svému novému hostiteli; někdy mohou udělat skok beze změny.

Je známo, že koronaviry infikují savce a ptáky, včetně psů, kuřat, skotu, prasat, koček, tučňáků a netopýrů. Celosvětová zdravotní krize pravděpodobně začala v Číně u netopýrů. Ten zárodek možná skočil na přechodný druh, pak skočil na člověka.

Virologové se snaží předpovědět, který druh je nejpravděpodobnější potenciální rezervoár. Riziko, že se virus uchopí u nového druhu – a pak ta zvířata tiše ho hostí na chvíli, než jej předá zpět lidem, je nízká, říká Lin-Fa Wang, virolog z Duke Global Health Institute v Singapuru. Ale stále stojí za to se na to připravit, říká Baric, protože následky by mohly být obnovením pandemie.

Předpovídání druhů

Ze zkušenosti víme, že některá domácí zvířata mohou být nakažena virem, který způsobuje COVID-19. Pomořanský a německý ovčák v Hongkongu popadl titulky tím, že se nakazil; v poslední době má Belgie nakaženú domácí kočku.

Komentáře