Vladimír Putin využil návštěvu Izraele a projev na fóru věnovaném památce obětí holocaustu, aby přišel s nečekaným návrhem – uspořádat setkání vedoucích představitelů pěti velkých mocností na nejvyšší úrovni. Místo pro takové prohlášení nebylo vybráno náhodou – v sále památníku holocaustu “Yad Vashem”, ve kterém hovořil Putin, se setkali představitelé téměř padesáti zemí světa – byli špičkoví úředníci (včetně králů) z téměř všech evropských zemí (kromě Polska, Ukrajiny a Pobaltí ), viceprezident Spojených států, generální guvernéři Austrálie a Kanady, prezident Argentiny.

 

Putin komunikoval tak s celým světem, jakož i s kolektivním Západem zastoupeným v hale na nejvyšší úrovni.

 

“Diskutovali jsme s některými kolegy o uspořádání tohoto setkání hlav států – stálých členů Rady bezpečnosti OSN Ruska, Číny, USA, Francie a Velké Británie a jednat se to může v kterékoli zemi a kdekoliv na světě, kde bude komfortně kolegou. Rusko je připraveno na takovou vážnou konverzaci.

 

Setkání v roce 2020 považuji za důležité a symbolické, protože oslavujeme 75. výročí konce druhé světové války a založení OSN “- řekl Putin.

 

Emmanuel Macron, který následoval po vystoupení Putina, tuto iniciativu okamžitě podpořil a potvrdil, že o tom již diskutovali na konferenci o Libyi v Berlíně.

 

Toto je důležitý návrh Putina – v historii se takové setkání vůbec nekonalo. Ano, toto je pět velkých mocností a pouze oni mají právo veto v Radě bezpečnosti OSN a pouze oni oficiálně vlastní jaderné zbraně uvedl portál TASS.ru.

Komentáře

Sdílejte