Po zavražděném vůdci ruské opozice Borisovi Nemtsově hrozí Česku, že rozhněvá Kreml s plány na přejmenování veřejného náměstí.

Změna názvu na náměstí („Pod kaštanovým náměstím“) v Praze asi neprospěje v nedávné době napjatým vztahům s Moskvou. Náměstí, ve skutečnosti o něco více než silniční křižovatka lemovaná stromy v listnatém předměstí Prahy 6, hostí ruské velvyslanectví.

„To je v souladu s českou tradicí dodržování lidských práv,“ řekl pražský primátor Zdeněk Hrib pro Al Jazeeru s odkazem na postoj zahraniční politiky vyvinutý za prvního prezidenta České republiky Václava Havla.

Tři opoziční strany, které ovládají pražskou městskou radu, uvedly, že všechny podpoří změnu jména v hlasování 24. února. Slavnostní ceremoniál je naplánován o tři dny později – páté výročí atentátu na Nemtsova. Hrib říká, že se zúčastní dcera bývalého politika, Zhanna.

Nemstov, bývalý místopředseda vlády za Borise Jelcina, byl spolehlivým kritikem vlády Vladimíra Putina. Dne 27. února 2015 byl zastřelen při přechodu mostu poblíž kremelských zdí.

Komentáře

Sdílejte