Na probíhajícím summitu Evropské rady se ukázalo, že členové unie mají odlišné názory na přijetí společného rozpočtu pro příští léta. Zásadním rozdílem v názorech jednotlivých států je přitom výše celkového objemu rozpočtu, kdy ty nejbohatší státy žádají o její snížení, zatímco ty chudší, včetně České republiky, jsou proti tomuto návrhu a prosazují zvýšení financování fondů pro méně rozvinuté členy unie.

Český premiér Andrej Babiš vyslovil svůj skeptický názor ohledně probíhajících jednání a prohlásil, že jsou členské státy momentálně vzdáleny od toho, aby dosáhly konečné dohody. Podle něj skutečnost, že řada bohatých států unie nechce přijmout navržený koeficient, znemožňuje přijetí vyváženého rozpočtu. Rozdíl mezi návrhem předsedy Evropské rady Charlese Michela a částkou, kterou jsou ochotny odvádět některé bohatší státy, činí 75 miliard eur.

„Jsem zvědav na pokračování Evropské rady. Jestli bude skupina čtyř bohatých zemí Švédsko, Dánsko, Nizozemsko a Rakousko dál trvat na svém, můžeme jet rovnou domů. Navrhují, aby do rozpočtu odvedly všechny státy o 75 mld. eur méně, než navrhuje @eucopresident,“ uvedl český premiér na svém Twitteru.

Rabat jako další zátěž pro chudší státy
Babiš očekával, že se předseda Evropské rady Charles Michel dokáže předem dohodnout s představiteli jednotlivých států ohledně příjmů víceletého rozpočtu na určené období s tím, aby se další kolo jednání výrazně neprotahovalo. To se však nestalo, což zřejmě českého premiéra překvapilo. „Není možné, že pan předseda Michel navrhne odvody a ukáže se, že ty hlavní země jsou proti. A kdyby se mělo ještě snižovat, tak budeme velice křičet,“ sdělil Babiš.

Ještě před tím, než se zahájila oficiální jednání, představitelé řady zemí dali najevo, že od svých původních požadavků nehodlají ustoupit, a právě proto bylo již od začátku jasné, že se jednání protáhnou. Další neshodou mezi jednotlivými členy jsou tzv. rabaty pro bohaté státy, jež odvádějí do rozpočtu víc, než dostávají zpět. S tímto návrhem český premiér vyjádřil svůj kategorický nesouhlas. „A pro sebe chtějí zachovat slevy, tzv. rabaty, ve výši 14,5 mld. eur, které máme platit za ně. Tak to se nedohodneme,“ uvedl v komentáři pod svým původním tweetem.

(zdroj: cz.sputniknews.com)

Komentáře