Odborníci na zdraví vysvětlili, proč tomu tak je a co lze udělat pro omezení šíření obav.

Proč tak děsivé?

“V souvislosti s vypuknutím nemoci existuje vrozený pocit strachu, hlavně proto, že je neviditelným nepřítelem lidského oka,” řekl Adam Kamradt-Scott, odborník na šíření a kontrolu infekčních chorob na University of Sydney.

“To vyvolává strach, protože nikdo nemůže skutečně vědět, zda byl infikován, dokud se neobjeví příznaky, do této doby může být už pozdě.”

Na rozdíl od bakteriálních infekcí, které lze léčit antibiotiky, reagují viry na velmi málo léčebných postupů, tvrdí Sanjaya Senanayake, docent medicíny na Australské národní univerzitě.

“Zdá se také, že respirační viry, jako je chřipka, se šíří snadněji z člověka na člověka než bakteriální infekce, a proto mají vyšší potenciál výskytu,” uvedla.

Smrtelné vypuknutí začalo v Číně a byly zaznamenány nové případy v několika asijských zemích – včetně Japonska – a ve Spojených státech.

Historik vědy Laurent-Henri Vignaud řekl, že populární kultura hraje podceňovanou roli při úpravě populace, aby se bála pandemie.

“Je to jako v hororových filmech, kde se infikovaní stávají zombie,” řekl. “Je to velmi znepokojující, protože to zpochybňuje sociální pouto. Přijdeme se bát nemocných. “

Komentáře

Sdílejte