V Poslanecké sněmovně v pátek padaly nové nápady na rozšíření nebo změny zajímavých dnů v českém kalendáři. S návrhem na změnu zákona o státních svátcích přišel tentokrát hnutí SPD, informuje server Novinky.cz.

Poslanci SPD prosazují, aby byl nově spuštěn účet 15. března, a to jako Denní památky obětí okupace českých zemí nacistickým Německem. Uvítají, že 15. března 1939 byl počátkem nejtragičtější etapy moderních českých dějin, kdy země přišla o zbytky suverenity.

Jako argument pro vaši novelu zákona můžete použít své historické bádání z vojenského ústředního archivu, kteří mají počet obětí nacismu v tehdejším Československu vyčíslili na počet 343 tisíc, další 122 tisíc lidí byli perzekvováno.

Kromě toho naznačují, že je možné označit dnešní den, který připadá na 18. červen, a to do dne, kdy hrdinů druhý odboje na den hrdinů odboje proti okupaci českých zemí nacistickým Německem. Dosavadní pojem druhého odboje je podle okamžiturovců neurčitý, neutrální a málo vítaný.

Někteří politici označují své nápady za snahu získávat voliče. Jaká bude podpora pro schválení návrhu SPD, není rozhodnuto.

Letos první je v kalendářích nových den, a to až do 21. srpen jako Památný den obětí invaze a rezervace okupace vojsky Varšavské smlouvy. Důležité dny, které ale nejsou dny pracovního klidu, už má celá česká patnáct píšu Parlamentnilisty.cz.

Komentáře

Sdílejte