Zde je pět klimatických katastrof, ke kterým došlo v roce 2019:

Amazonský dežďový prales

Největší prales na světě zaznamenal v roce 2019 téměř 73 000 požárů, což je téměř dvojnásobek jako ve loňském roce. Plameny byly tak velké, že byly viditelné z vesmíru, podle NASA. Většina požárů byla zahájena místními farmáři, aby udělali cestu pro své plodiny.

Podle vědců již 20% lesa bylo za posledních 5 desetiletí vytěženo.

Austrálie požáry keřů

Katastrofické keře spalují části Nového Jižního Walesu a Queenslandu v Austrálii. Požáry si zatím vyžádaly šest životů a od 1. července spálily stovky domů. Ale nejvíce se to dotklo Koaly. Požáry zabily více než 25% Koalasu, zranitelného druhu v regionu. Kromě toho také posunula Sydney Air Airuality Index na 2 552 – 13krát vyšší než nebezpečná úroveň.

Viktoriiny vodopády

V jednom ze sedmi přírodních divů světa dochází voda. Je zasažen nejhorším suchem ve století a zaznamenal nejnižší úroveň za 25 let. Vědec se obává, že by vopád mohl kvůli změně klimatu zmizet.

Úroveň znečištění „mimo mapy“

Dillí, které již bylo jedním z nejvíce znečištěných měst, se v roce 2019 zhoršilo poté, co hodnota AQI klesla pod 999 nebo nebezpečnou úroveň. Toxický vzduch v Dillí si vybral daň na zdraví lidí a nepříznivě ovlivnil jejich pokožku, způsobil alergie, vyrážky a předčasné stárnutí. Ve městě došlo k nárůstu o 30%.

Povodně a sucha v Indii

Indie je z důvodu změny klimatu jednou z 10 nejhůře postižených zemí. V roce 2019 čelila společně dvěma extrémním podmínkám, suchu a povodním. Chennai, město s milionem lidí, vyschlo s pitnou vodou pro lidi. Hyderabad a Securandabad byly také na pokraji vodní krize v červenci. Na druhou stranu, až 30 bylo hlášeno mrtvých, 5,8 milionu bylo přemístěno kvůli povodním monzunu ind Assam.

(Bussinesinsider, foto: REUTERS/Bruno Kelly/File Photo)

 

Komentáře

Sdílejte