Jeden 34 metrů dlouhý tunel byl objeven poblíž Ásotthalomu v jižním Maďarsku a další  měřil 21,7 metrů poblíž Csikérie na stejném hraničním úseku, uvedl Gergely Gulyás, ministr na tiskové konferenci ve čtvrtek.

Gulyás uvedl, že v letošním roce dosud došlo k 11 808 případů, kdy se migranti nelegálně pokusili překročit srbsko-maďarskou hranici, z čehož 1 002 případů se objevilo teprve minulý týden, což ukazuje znepokojující nárůst takových pokusů.

Během devadesátých let, kdy bylo Srbsko Slobodana Miloševiče pod mezinárodními sankcemi, bylo postaveno několik takových tunelů pro pašování paliva do Srbska, které byly později také používány k pašování padělků ze Srbska do Maďarska.

Gulyás řekl, že všichni nelegální migrantů byli zadrženi a převezeni zpět do Srbska.

Rozhodnutí předsedy vlády Viktora Orbána postavit v reakci na migrační krizi v roce 2015 hraniční plot ztěžuje migrantům vstup do země.

Tunely používané nelegálními přistěhovalci jsou mnohem častější pod americko-mexickou hranicí, zejména v oblastech s hraničními zdmi. Úředníci americké pohraniční hlídky odhadují, že tisíce nelegálních přistěhovalců používají tunely každý rok pro vstup do země. V lednu 2019 bylo zatčeno téměř 400 migrantů, když opouštěli pašerácký tunel.

(RMX, foto: Pixabay)

Komentáře