Humanitární lodi Ocean Viking, která zachránila 104 migrantů a od té doby je již 11 dní na moři, povolí zakotvit na Sicílii. Oznámilo to v úterý italské ministerstvo vnitra, o jehož prohlášení informovala agentura DPA.

Ministerstvo uvedlo, že loď zakotví v přístavním městě Pozzallo na jihovýchodě Sicílie a 70 z migrantů na palubě následně přemístí do Francie a Německa.

Dosažení takové dohody oznámilo italské ministerstvo vnitra v době, kdy je jeho šéfka Luciana Larmorgeseová v Mnichově na setkání ministrů vnitra zemí skupiny G6, ke které patří Německo, Francie, Španělsko, Británie, Itálie a Polsko.

Loď Ocean Viking plující pod norskou vlajkou provozují humanitární organizace SOS Méditerranée a Lékaři bez hranic (MSF). Dohromady 104 migrantů vyzdvihla 18. října z moře přibližně 90 kilometrů od pobřeží Libye.

SOS Méditerranée i MSF v uplynulých dnech vyzývali Itálie i Maltu, aby migrantům, mezi nimiž jsou i dvě těhotné ženy a dvě miminka, povolily vylodit se na svých březích.

Itálie a Malta od loňska odmítají otevřít své přístavy pro záchranné lodě s migranty, ledaže jiné země EU souhlasí s tím, že část z nich převezmou.

Jednání o rozdělení tohoto břemene jsou často namáhavé, píše DPA. Dodává, že migranti jsou ponecháni na moři, dokud země nedospějí k dohodě, v jejímž dosažení jim obvykle pomáhá Evropská komise.

(Reuters, foto: Pixabay)

Komentáře