Treason není jen „nejzávažnějším možným zločinem“, ale také „nejohavnějším zločinem, jaký si člověk dokáže představit,“ řekl pro Financial Times.

Putin, bývalý agent KGB, když bylo Rusko součástí Sovětského svazu, novinářům dvakrát opakoval: „Zrádci musí být potrestáni.“

Tento postoj vůči Rusům, kteří pracují se zahraničními zpravodajskými službami, je jedním z důvodů, proč američtí představitelé utajovali totožnost zdroje CIA, který poskytoval důležité informace o Putinovi a Kremlu.

Přestože byl tento zdroj z Ruska odfiltrován v roce 2017 a je ve Spojených státech, jeho bezpečnost nelze zaručit. V úterý den poté, co byla v amerických médiích potvrzena zpráva o existenci zdroje, zveřejnily ruské zpravodajské střediska jméno bývalého ruského úředníka žijícího v oblasti D.C.

Skripala, tehdy 66, byl uvězněn v Moskvě za sdílení jmen tajných ruských zpravodajských agentů pracujících v zahraničí s evropskými orgány. V Británii žil od roku 2010, po výměně vězňů poté, co objevilo 10 ruských agentů ve Spojených státech.

Britská policie později zjistila, že Skripal byl otráven smrtícím nervovým agentem sovětské éry známým jako Novichok. Přestože Skripal a jeho dcera přežili, britská žena Dawn Sturgessová později zemřela na náhodný kontakt s Novichokom.

Britské úřady brzy identifikovaly dva Rusy, kteří podle něj stojí za pokusem o atentát na Skripala. Británie a její spojenci v důsledku útoku vyloučili desítky ruských diplomatů ze země.

(Washington Post, ČA, foto: Putin)

Komentáře

Sdílejte