Očekává se, že křesťanští demokraté Merkelové (CDU) i SPD ztratí podporu krajně pravicové strany Alternativy pro Německo (AFD) v Braniborsku a Sasku.

Průzkumy veřejného mínění však ukazují, že SPD bude větší, když hlasování skončí v 16:00 GMT.

AFD využívá volební hněv nad uprchlíky a plánovaným uzavřením uhelných dolů v obou regionech a vrhá se za dědice demonstrantů, kteří před třemi desetiletími způsobily pád berlínské zdi.

SPD je téměř svázán s protimi přistěhovaleckým AFD v Braniborsku, kde bezprecedentní vítězství krajně pravicové strany by posílilo levicové hlasy v levici, kteří chtějí, aby se koalice znovu postavila v opozici.

Podle nejnovějšího průzkumu byly sociální demokraté na 22%, tedy jen o jeden bod před AFD v Braniborsku, státě sousedícím s Polskem, který řídí SPD od sjednocení Německa před třemi desetiletími.

“Zemětřesení na východě, zemětřesení v Berlíně?,” uvedl v novinách Merkur v Mnichově.

“Závažná (SPD) porážka na východě by byla hrozbou pro mlýn kritiky (koalice).”

PRACOVNÍ ZÁVODY

Rozpad koalic by mohl spustit okamžité federální volby před rokem 2021, což je pro SPD nevýhodná volba, protože národní průzkumy dali Merkelovi konzervativci na prvním místě, Zelení byli těsně za nimi a SPD končila na stejné úrovni jako AFD.

Další možností by byla konzervativní menšinová vláda, Anathema k Němcům milujícím stabilitu.

Aby se nenechaly zahanbit oponentmi, že budou nadále působit ve vládě Merkelové, by vedoucí představitelé SPD mohli od konzervativců požadovat bolestivé ústupky, jako například štědré státní důchody pro pracovníky s nízkými příjmy a vyšší daně pro bohaté.

To by rozlobilo mnoha konzervativců, kteří dávají přednost daňovým úlevám pro společnosti a rozšiřují trhliny v těžké koalici, která byla oslabena o spory o azylovou politiku, daně a důchody.

“Koalice pro nás není samoúčelná,” varoval Ralph Brinkhaus, lídr konzervativců v národním parlamentu v rozhovoru pro časopis Focus Magazine. “My jako konzervativci se určitě nebudeme ohýbat dozadu, abychom dosáhli rok 2021.”

(Reuters, foto: Pixabay, ČA)

Komentáře