Vůdce Ligy zvířil vody, když po italských volbách v roce 2018 vytvořil koaliční vládu s M5S, stal se místopředsedou vlády a ministrem vnitra a učinil odvážné, rozhodné a účinné kroky proti nelegální migraci a proti lodím nevládních organizací, které obvinil, že migraci napomáhají.

Vztahy mezi M5S a Ligou se však zhoršily, když se Hnutí pěti hvězd začalo propadat v průzkumech veřejného mínění a Salviniho strana rostla raketově vzhůru až do doby, kdy ztratil důvěru ve vedení koalice a vyzval k předčasným volbám.

Nepochybně i vzhledem k nepříznivým průzkumům veřejného mínění, Hnutí pěti hvězd místo toho přijalo riskantní rozhodnutí a nahradilo Ligu Demokratickou stranou (PD), která je součástí establishmentu a požaduje znovuotevření hranic jako cenu za spolupráci – zůstat u moci. Ale Salvini má nadále podporu politiků bojujících proti masové migraci napříč Evropou.

„Drahý Matteo,“ napsal maďarský premiér laskavě italskému politikovi: „Dovolte mi, abych vyjádřil své uznání a vděčnost za práci, kterou jste provedli v minulých letech nejen za Itálii, ale také za celou Evropu.“

Maďarský vůdce, který postavil zeď, aby omezil nelegální migrační toky, které kdysi čítaly stovky tisíc, o 99 procent, uvedl: „My, Maďaři, nikdy nezapomeneme, že jste byl úplně první západoevropský vůdce, který měl v úmyslu zastavit příliv nelegálních migrantů do Evropy přes Středozemní moře.“

Orbán ujistil Salviniho: „Bez ohledu na budoucí vývoj na italské domácí politické scéně a kvůli skutečnosti, že Liga a Fidesz sedí v Evropském parlamentu v oddělených skupinách, „díváme se na vás jako na našeho spojence a na spolubojovníka v boji o zachování evropského křesťanského dědictví a v boji proti migraci“.

Pokud se koalice mezi Demokratickou stranou a Hnutím pěti hvězd udrží, může to trvat několik let, než bude mít Salvini šanci vrátit se k vládě, navzdory vysoké podpoře veřejnosti pro svou stranu a svou politiku.

(zdroj: svobodnenoviny.eu, foto: Youtube)

Komentáře