Průzkum DIK (Odborový svaz pro kulturu, komunikaci a reklamu) s více než 4 700 knihovníky po celé zemi přinesl znepokojivé výsledky, navzdory odpovědím pouze 34 procent příjemců.

“Je to třetí průzkum v řadě, který poukazuje na totéž: Vývoj se ubírá nesprávným směrem,” uvádí zpráva SVT.

Největší problém podle respondentů představuje sociální nepokoje, které se zvýšilo ze 73 procent v roce 2017 na 81 procent švédských knihoven dnes. Sociální nepokoje se týkají boje, intoxikace a agresivity vůči zaměstnancům nebo návštěvníkům.

Většina respondentů uvedla, že se setkala s násilnými incidenty vícekrát za rok, zatímco 18% uvedlo, že k nim dochází každý týden, a 4% uvedli, že k nim dochází každý den.

“Může to být méně ohrožující situace, jako je například házení knihy na někoho, ale v nejhorších případech je to fyzické násilí proti knihovníkům nebo návštěvníkům – ve skutečnosti zneužívání,” uvedla Stina Hambergová, vedoucí sociální politiky v DIK.

“Nikdo by na svém pracovišti neměl čelit takovým situacím,” uvedla. “Knihovníci nejsou na to vyškoleni, pracují na propagaci čtení a získávání informací. Nejedná se o opilých lidí, duševně nemocných nebo sociální zranitelných lidí. ”

Téměř polovina (47%) respondentů uvedla, že v posledních dvou letech se v jejich knihovnách obchodovalo s drogami.

(Infowars, foto: Pixabay)

Komentáře