Francouzský prezident Emmanuel Macron má příští pondělí hostit Putina pro rozhovory v jeho prázdninové rezidenci v Breganconu v jižní Francii, což je vzácná bilaterální návštěva ruského prezidenta na západ po letech rostoucího napětí.

„Zintenzívníme své úsilí v otázce Ukrajiny, zejména ve formátu Normandie“, které seskupuje Rusko, Ukrajinu, Francii a Německo.

„Volba prezidenta Zelenského nám dává manévrovací prostor,“ dodal úředník.

Macron se intenzivně zajíma o ukončení konfliktu na východě Ukrajiny, který začal v roce 2014, přičemž Zelenský hostil v červnu rozhovory na jedné z jeho prvních zahraničních cest.

Zelensky nabídl setkání s Putinem pro osobní rozhovory, řekl „pojďme to udělat“, a mluvil s ním telefonicky minulý týden, když byli při útoku granátů zabiti čtyři ukrajinští vojáci.

“Naléhavě jsem mu zavolal. Řekl jsem mu, že nás to nepřibližuje k míru,” řekl Zelensky.

Od roku 2014 bylo ve válce mezi ukrajinskými silami a ruskými separatisty zabito přibližně 13 000 lidí.

Setkání poskytne Macronovi zásadní šanci pokusit se najít společnou řeč s Putinem před uspořádáním summitu G7 počínaje 24. srpnem v Biarritzu v jihozápadní Francii.

Macron uvedl, že Írán bude také na pořadu dne, přičemž Paříž by ráda využila své vřelé vztahy s Teheránem, aby zabránila další eskalaci v regionu.

Od jednostranného vylodění Washingtonu z dohody z roku 2015 o íránském jaderném pohonu známém jako Společný komplexní akční plán (JPCOA) došlo k nárůstu napětí.

Tento krok vedl Írán k posílení svých jaderných aktivit.

“Existuje velmi okamžitá otázka, jak zabránit Íránu, aby se vzdal řady dalších závazků,” uvedl Macron a dodal, že JPCOA musí být zachována.

“Pokud Rusko znovu potvrdí, že Írán musí dodržovat své závazky, bude naše postavení hodně posíleno,” dodal.

Macron bude také tlačit na Putina, aby využil svého vlivu na režim Sýrského prezidenta Bashar al-Assada a zastavil útok v severní části Idlibu.

(AFP, ČA, foto: archiv)

Komentáře