Nová mise NASA ohlásila objev svého prvního cizího světa – „super-Země“. Podle nových zjištění se ale pravděpodobně pod vlivem teploty své hvězdy odpařuje.

NASA a její satelit TESS
Satelit TESS (průzkum exoplanet) vypustila na oběžnou dráhu Země raketu SpaceX Falcon 9 dne 18. dubna 2018. Vesmírný dalekohled analyzuje několik stovek tisíc nejjasnějších hvězd v okolí Slunce a hledá drobné poklesy jejich jasu způsobené průchodem/přechodem jejich oběžných planet o velikosti Země.

Díky údajům TESS objevili vědci novou planetu u hvězdy Pi Mensae, známé také jako HD 39091, zhruba 59,5 světelných let od Země v souhvězdí Mensa. Pi Mensae je žlutá trpasličí hvězda (jako Slunce) a druhá nejjasnější mezi hvězdami, o nichž je známo, že mají tranzitní exoplanety.

Seznam potenciálně obyvatelných exoplanet najdete ZDE

Předchozí výzkum již v okolí Pi Mensae zaznamenal plynného obra asi desetkrát většího než Jupiter. Tato exoplaneta, nazvaná Pi Mensae b, má velmi oválnou „excentrickou“ orbitu, zasahující až 3 astronomické jednotky (AU) od hvězdy. (Jedna AU je průměrná vzdálenost mezi Zemí a Sluncem – přibližně 150 milionů kilometrů.)

Nyní vědci objevili v okolí Pi Mensae další svět – Pi Mensae c
Nyní objevili vědci v okolí Pi Mensae další svět – má přibližně 2,14 násobek průměru Země a 4,82 násobek hmoty Země. Tato super-Země, nazvaná Pi Mensae c, obíhá hvězdu ve vzdálenosti 0,07 AU, více než 50-krát blíže než oběžná dráha Merkuru.

Za superzemě se považují exoplanety, jejichž hmotnost nepřesahuje desetinásobek hmotnosti Země.

Pi Mensae c je super-Země ze třídy planet o něco větších a masivnějších než náš vlastní svět.

Vedoucí studie Chelsea Huang z Massachusetts Institute of Technology sdělila:

,,Hustota Pi Mensae c odpovídá charakteristice planety, která je tvořena vodou. Je však pravděpodobné, že bude mít skalnaté jádro a atmosféru z vodíku a helia. Také si myslíme, že se tato planeta nyní vypařuje, vzhledem k intenzivnímu ozařování od hostitelské hvězdy. Budoucí výzkum by se měl zaměřit na zvláštní uspořádání dvou již známých planet Pi Mensae. Oválná orbita Jupiteru podobného Pi Mensae b je ve výrazném kontrastu ke kruhové oběžné dráze Jupitera. To naznačuje, že „v historii tohoto planetárního systému se muselo stát něco, co změnilo oběžnou dráhu vzdálené planety. Pokud ano, jak dokázal přežít vnitřní systém? Tyto otázky vyžadují další zkoumání a jejich pochopení nám řekne hodně k teorii utváření planet.“

TESS pokračuje ve stopách ikonického vesmírného teleskopu Kepler, který také metodou sledování průchodu objevil asi 70 procent z dosud známých 3 800 exoplanet. Pokud půjde vše podle plánu, překoná TESS úlovky Keplera.

Mise TESS
Partneři a podpora mise TESS
Tento obrázek zobrazuje trajektorii TESSu od zahájení až po závěrečnou misi. Zelená čára představuje fázové smyčky před klíčovým lunárním přeletem. Žlutá čára je výslednou trajektorií z projížďky a červená čára ukazuje konečnou oběžnou dráhu, kterou žádná kosmická loď ještě nikdy nepoužila.
Kosmická loď TESS čeká na instalaci kamer a dalších přístrojů.

(zdroj: suenee.cz, foto: NASA)

Komentáře

Sdílejte