“Od 7. července neexistuje jediný den bez příjezdů,” řekl pro řecký deník Kathimerini náměstek ministra pro ochranu občanů Giorgios Koumoutsakos. Varoval, že celkový počet migrantů a uprchlíků na pěti řeckých ostrovech v blízkosti Turecka – Lesbos, Samos, Chios, Kos a Leros – „překročil 20 000“. Koumoutsakos, který má na starosti migrační politiku v nové konzervativní vládě, přidal číslo „představuje nárůst o 17 procent za několik týdnů“.

Lesbos, hlavní místo příjezdu během migrační krize v roce 2015, zaznamenal nárůst o 44 procent ve srovnání se stejným obdobím loňského roku, pokračoval.

Řekl: „9. srpna byl jeden z nejhorších dnů v letním období pro Lesbos, když dorazilo šest lodí s 250 lidmi.“

Pan Koumoutsakos také varoval, že pašeráci mezi ostrovem Samothraki a severním pevninským městem Alexandroupolis, ležícím poblíž hranice s Tureckem, vytvořili nový „koridor“ migrantů.

V případě Řecka, „přední země, která také slouží jako součást vnější hranice bloku“, je problém migračních a uprchlických hnutí „velmi obtížnou rovnicí“, dodal.

Zdůraznil, že země, v níž je dluh veden, vyčerpala své kapacity v této záležitosti a těší se na účinnou spolupráci s Evropskou komisí a členskými státy.

Pan Koutmoutsakos však poděkoval nadcházejícímu předsedkini komise, německé Ursule von der Leyen, za to, že problém migrace zařadila „velmi vysoko do svého seznamu priorit“.

Vyzval rovněž k reformě evropského azylového systému a trval na tom, že jakýkoli nový mechanismus by měl být založen na „skutečné a konkrétní solidaritě“.

“Řecko se těší na přechodné evropské mechanismy na jedné straně pro spravedlivější sdílení zátěže a na druhé straně pro účinnější politiku navracení vůči třetím zemím,” řekl Koumoutsakos.

(Express.co.uk, foto: Getty Images)

Komentáře