Většina muslimských obyvatel ve východním Londýně považuje Británii za „zemi nevěřících“ a nemuslimy za „nepřátele Alláha“.

V domácnostech muslimští rodiče učí své studenty, aby nenáviděli nemuslimy, zatímco většina mladých lidí v této lokalitě je podporována v nošení islámského oděvu s tím, že chlapci trvají na pěstování vousů.

V současné době muslimské ženy ve východním Londýně čelí sociálnímu hněvu, pokud nenosí burku nebo alespoň hidžáb. Nošení burky nebo hidžábu se stává povinným v londýnských oblastech, kde dominují muslimské komunity, čímž se dláždí cesta islamizace tohoto historického města.

Teroristé ve Velké Británii používali levné zbraně a jednali jako jednotlivci s nepřesnými plány, což svědčí o absenci pyramidového podpůrného systému. Neměli bychom je však nazývat osamělými vlky – jsou stále součástí ideologických a organizačních sítí fungujících hlavně online např. na YouTube a sociálních sítích.

Francouzský učenec, Olivier Roy, argumentoval, že problém džihádistického terorismu je jen nedbale spojený s islámským fundamentalismem. To znamená, že radikálové jsou radikálové od samého počátku a přijímají džihádský příběh z velké části kvůli nedostatku na „fundamentalistických ideologií globálním trhu“.

Kepel, který kvůli své práci dostává nesčetné množství vyhrožování z džihádského světa, silně nesouhlasí.

„Royova teorie o islamizaci radikalismu je teorie někoho, kdo nehovoří arabsky a nedívá se do vztahu mezi džihádistickými činy a safafistickou doktrínou za nimi,“ říká Kepel. „Skutečnou výzvou je pochopení radikalizace islámu a jeho spojení s terorismem“.

Gilles Kepel je přední francouzský expert na fundamentalistický islám a autor knihy „Teror ve Francii: Vzestup džihádu na Západě“ ……

(zdroj: svobodnenoviny.eu, foto: Pixabay)

Komentáře