Bylo to v červnu 2018 a všechny oči byly na krajinu. Soutěž proběhla bez zádrhelů – a fanoušci i týmy pochválili své ruské hostitele za to, že na takové hladké show nastoupili.

Ale nebylo to lahké pro Putina.

Jeho rating podle státem sponzorované volební agentury FOM klesl ze 64% v den voleb v březnu 2018 – nejvyšší pro kandidáta na prezidentský úřad v moderní ruské historii – na 56% na začátku Světového poháru.

V polovině léta to bylo 49% – jeho nejchudší hodnocení od té doby, co se stal prezidentem v roce 2000.

Nyní, rok od Světového poháru, je podpora ruského lídra opět předmětem intenzivní debaty.

Kontroverze ratingů dosáhla svého vrcholu tento měsíc těsně před mezinárodním ekonomickým fórem v Petrohradu, výstavní událostí a jedním z osobních projektů Vladimíra Putina, jehož cílem je přilákat zahraniční investory zpět do Ruska.

Týden před zahájením fóra zveřejnila národní volební agentura VTSIOM průzkum, který ukázal, že důvěra veřejnosti v prezidenta klesla na 31,7% – což je nejnižší úroveň od roku 2006.

Načasování bylo nepohodlné – a Kreml požadoval vysvětlení.

Zdá se však, že VTSIOM dostala zprávu – protože během několika dnů oznámilo, že změnila formu svých otázek.

Namísto dotazování Rusů, kterým důvěřovali politici, se průzkumníci zeptali, zda důvěřují panu Putinovi.

V důsledku toho se zdá, že jeho důvěryhodnost skočila z více než 30% na 72,3% za méně než týden.

Ex-Kreml guvernér Oleg Kozhemyako v regionu Primorye ruského dálného východu věří, že musí existovat jednoduché vysvětlení drastického nárůstu Putinovy ​​popularity.

“Nízká hodnocení musela být výsledkem špatného odhadu,” řekl pro BBC.

Ale bývalý starosta Jekatěrinburgu, Jevgenij Roizman, který porazil vládního kandidáta ve volbách v roce 2013, věří, že průzkumníci uměle přeceňují výsledky.

“Jsem si jist, že skutečné hodnocení je mnohem nižší,” řekl Roizman BBC Russian.

Co vedlo k poklesu popularity?

Důvodem počátečního propadu ratingu, podle průzkumníků, byl kontroverzní krok v červnu 2018 ke zvýšení důchodového věku v Rusku – z 55 na 60 u žen a ze 60 na 65 u mužů.

Průměrná délka života pro ruského muže je 66 roků, to nabídlo vyhlídku na práci do roku po smrti.

Po celé zemi, lidé všech věkových kategorií – z nichž mnozí nikdy předtím neprotestovali – vyšli do ulic, aby ukázali svůj hněv.

“Nikdy bych pro Putina nehlasoval, kdybych věděl, že se vzdá věku, ve kterém dostáváme naše důchody,” řekl BBC, 57 let, učitelka důchodců z Krasnodaru.

A v následujících měsících podpora nadále klesala.

V září 2018 Kreml ostře kritizoval gubernatoriální volby, ve kterých tři opoziční kandidáti triumfovali nad pro-vládní naděje. Byl to bezprecedentní výsledek.

Současně byly zahájeny celostátní demonstrace proti přetékajícímu odpadu a rostoucímu problému skládek.

Minulý měsíc byl pan Putin nucen vystoupit osobně, aby ukončil střety mezi policií a demonstranty ohledně výstavby kostela v jedné z mála zeleně ve městě Jekatěrinburg.

Podle nezávislého volebního úřadu Levada Center jsou lidé znepokojeni především chudobou, růstem cen, korupcí, propastí mezi bohatými a chudými a pokračující hospodářskou krizí.

Bojí se Kreml?

Na druhou stranu se Kreml zdál být nespokojený s klesající popularitou prezidenta a veřejně prohlásil, že není důvod k panice.

“Putin je personifikací veškeré moci v Rusku,” říká Andrej Kolesnikov z Carnegie Moskevského centra.

“Jeho osobní hodnocení odráží postoje ke každé vládní instituci. Pokud ztratí podporu, každý ministr a úředník ji také ztratí.”

“Úředníci Kremlu musí trvat na tom, aby jim Putinova hodnocení nevadila. Oficiálně musí vypadat sebejistě. Ale není pochyb, že pozorně sledovali protesty a začínají se cítit nervózní.”

(BBC, ceskoaktualne.cz, foto: archiv)

Komentáře