Fotografie smutného objevení jejich těl v pondělí, zachycené novinářkou Juliou Le Duc a vydanou mexickými deníky La Jornada, zdůrazňuje nebezpečí, kterým čelí převážně středoameričtí migranti, kteří prchají před násilím a chudobou a doufají v azyl ve Spojených státech.

Podle Le Ducova reportáže pro La Jornada, Óscar Alberto Martínez Ramírez, byl frustrovaný, protože rodina ze Salvadoru nebyla schopna se představit úřadům USA a žádat o azyl. V neděli se plavila přes řeku se svou dcerou Valerií.

Položil ji na americký břeh řeky a šel zpátky pro svou ženu, Tania Vanessu Ávalosovou, ale když ho viděla, jak se vzdaluje, dívka se vrhla do vody. Martínez se vrátil a dokázal chytit Valerii, ale proud je oba strhnul.

Účet byl založen na připomínkách Ávaloske policii na scéně – “uprostřed slz” a “výkřiků” – řekl Le Duc pro The Associated Press.

Podrobnosti o incidentu potvrdil v úterý vládní činitel Tamaulipas, který nebyl oprávněn veřejně projednávat tuto záležitost a hovořil jenom za podmínky anonymity, a Martínezovou matkou v El Salvadoru, Rosa Ramírez, která mluvila se svou snachou poté telefonicky.

“Když dívka skočila dovnitř, když se k ní snažil dostat, ale když se pokusil chytit dívku, šel dál … a nemohl se dostat ven,” řekl Ramírez agentuře AP. “Položil ji do košile a já si myslím, že říkal:” Přišel jsem tak daleko a rozhodl jsem se jít s ní. ”

Od spalující Sonoranské pouště až k rychle se pohybujícímu Rio Grande je hranice mezi americkými a mexickými hranicemi tisíciletí dlouho smrtícím přechodem mezi přístavy vstupu.

V loňském roce bylo zaznamenáno celkem 283 úmrtí migrantů.

V posledních týdnech, dvě děti, batole a žena byla nalezená mrtvá v neděli. Důvod: dehidratace. Jinde tři děti a dospělý z Hondurasu zemřel v dubnu poté, co se jejich raft převrhl na Rio Grande; a 6-rok-starý z Indie byl nalezen mrtvý na začátku tohoto měsíce v Arizoně, kde teploty běžně stoupají dobře nad 50 stupňů Fahrenheita.

Hledání Martíneze a jeho dcery bylo přerušeno v neděli kvůli tme a jejich těla byla objevena na druhý den ráno v blízkosti mexického Matamorosu, naproti Brownsville, Texas, několik set metrů od místa, kde se snažili přejít a jen půl hodiny (1 km) od mezinárodního mostu.

Ramírez řekl, že její syn a jeho rodina opustili El Salvador 3. dubna a strávili asi dva měsíce v útulku v Tapachule, poblíž hranic Mexika s Guatemala.

“Prosil jsem je, aby nechodili, ale chtěl naškrabat peníze na stavbu domu,” řekl Ramírez.

“Doufali, že tam budou pár let a zachrání si dům.”

Salvadorské ministerstvo zahraničí uvedlo, že pracuje na pomoci rodině, včetně Ávala, který byl po utonutí na přístřeší na hranici migrantů. Očekává se, že těla budou ve čtvrtek letět do Salvadoru.

Foto připomíná obraz tříletého syrského chlapce z roku 2015, který se utopil ve Středozemním moři blízko Turecka, ačkoli je ještě třeba zjistit, zda to může mít stejný dopad při zaměření mezinárodní pozornosti na migraci do USA.

“Velmi politováníhodné, že by se to stalo,” řekl úterý mexický prezident Andres Manuel Lopez Obrador v reakci na otázku o fotografii.

“Vždy jsme odsoudili, že ve Spojených státech je více odmítnutí, jsou lidé, kteří přišli o život na poušti nebo překročili” řeku.

Bílý dům neprotestoval.

Politika „měření“ v USA dramaticky snížila počet migrantů, kteří mohou požádat o azyl, a to z několika desítek denně na někdy jen hrstku v některých přístavech vstupu.

Vládní představitel Tamaulipasu řekly, že rodina dorazila do Matamoros brzy v neděli a šla na konzulát USA, aby se pokusila získat datum, kdy požádá o azyl. Matka má 21 let a otec je 25 let.

Není jasné, co se s rodinou stalo na americkém konzulátu.

(AP, ceskoaktualne.cz, foto: AP)

Komentáře

Sdílejte