Bosenský červený kříž žasně nad rostoucím počtem zoufalých migrantů v severozápadních městech Bihac, Velika Kladusa a Cazin.

“V současné době se snažíme poskytnout migrantům potraviny a hygienické výrobky,” řekl Selam Midzic, šéf organizace Červeného kříže v Bihaci.

Tisíce migrantů spí na ulicích a v parcích po tom, co se pokoušejí překročit hranici do Chorvatska, ale jsou odsunuty zpět do Bosny.

Nastává napětí, mezi samotnými migranty, kteří se zabývají bojem mezi sebou, a místními obyvateli Bosny.

“Oni (migranti) pobíhají volně. Nemůžeme už klidně spát, jsme neustále v pohotovosti,” řekl Husein Karajic, obyvatel Velika Kladusa.

Místní úřady v nedávné době zvažovaly uložení zákazu vycházení, ale tuto myšlenku pozastavily.

EU dosud poskytla Bosně více než 2 miliony eur na financování nouzových situací pro migranty.

Balkánská země však může v tranzitních střediscích ubytovat pouze asi 3500 migrantů, říkají, že většina z nich je soustředěna v krajině, která je poblíž chorvatských hranic.

“Právě teď máme více než 10 000 migrantů a většina z nich nemá kde spát, nemáme pro ně žádné lůžka,” řekl Husein Klicic, šéf organizace bosnianského Červeného kříže.

„Situaci (v Bosně) již nemůžeme popsat jako migrační krizi, protože se účinně proměnila v (všeobsáhlou) humanitární krizi, která pro místní obyvatelstvo vytváří četné problémy a pomocné pracovníky, řekla Katarína Zoric, zástupce Červeného kříže.

Robert Markt, vedoucí chorvatského Červeného kříže, souhlasil.

“Bojující humanitární pracovníci (v Bosně) jsou v současné době poslední linií obrany proti totálnímu chaosu,” řekl.

(AP, ceskoaktualne.cz, foto: AP)

Komentáře

Sdílejte