Vít Jedlička ve volbách do Evropského parlamentu vede kandidátku Svobodných a dalších menších pravicových uskupení. Kromě toho je znám jako prezident mikrostátu Liberland a provozovatel facebookové stránky Reformy.cz. A právě zde se objevilo pozoruhodné předvolební video.

Legrační předvolební sestřih vychází z několika scén z filmu Zdeňka Trošky Slunce, seno, erotika. V nich se proslavená filmová rodina Škopkových díky střihu setká s Angelou Merkelovou. Ta obchází obyvatele Hoštic s nabídkou, která se nedá odmítnout.

„No jestli byste nechtěli pronajmout barák, na léto,“ žádá od nedůvěřivě zahlížející rodiny. Nájemcem by měli být cizinci, což je jednoznačná narážka na „vítací politiku“ německé kancléřky, která i v reálném světě podobným způsobem vnutila nové nájemníky svým německým spoluobčanům.

Jihočeští sedláci se ale nedají a odbudou Merkelovou slovy, že si to ještě musí rozmyslet. „Čtyřicet marek na den,“ navrhuje spolková kancléřka cenu za poskytnutí nemovitosti zahraničním hostům. Následuje hlasitý smích.

Celé setkání u televize sleduje farář Otík, další slavná postava Troškových komedií. Při pohledu na Merkelovou v televizi skepticky obrátí oči k nebesům: „No uznej, že s tímto materiálem se do Evropy vykročit nedá.“

Není to jediné legrační video, které se v souvislosti s eurovolbami objevilo na facebooku Reformy.cz. Krátce předtím se tam objevilo například pozoruhodné vizuální srovnání, upozorňující na podobnost gestikulace šéfa evropské frakce ALDE Guye Verhofstadta (známého u nás jako pravidelného hosta sjezdů ANO, které je členem jeho frakce) s proslulými veřejnými výstupy Adolfa Hitlera.

Vít Jedlička je znám svými neotřelými marketingovými nápady. Nejznámějším z nich je právě Liberland, stát vzniklý mezi Srbskem a Chorvatskem na místě, které uvolnila změna toku Dunaje a ani jedna ze sousedních zemí o něj neprojevila zájem.

V zemi o rozloze sedm kilomentrů čtverečních Jedlička prosazuje důsledné dodržování hodnot volného trhu, které jako ekonom dlouhodobě hájí. Liberland představil i na mezinárodním fóru a dal dohromady dokonce i fotbalovou reprezentaci státu.

Na stránce Reformy.cz Jedlička dlouhodobě obhajuje myšlenky svobody, volného trhu a minimálního státu.

(zdroj: parlamentnilisty.cz, foto: Z videa)

Komentáře

Sdílejte