Turecko v posledních měsících potvrdilo zájem o společnou výrobu systému S-400. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v dubnu nevyloučil, že by některé komponenty mohly být vyráběny společně.

„Smlouva na S-400 je v plném proudu a dodávky by měly začít v červenci nebo možná ještě dříve. Rusko nám nabídlo velmi dobré podmínky, po kterých budeme hovořit o S-500, včetně společné výroby (těchto systémů), stejně jako S-400,“ řekl Erdogan kanálu NTV.

Erdogan dodal, že Spojené státy již dodaly do Turecka pět letounů F-35. Prezident vyjádřil přesvědčení, že Washington splní všechny své závazky vůči Ankarě v souvislosti s programem F-35.

V prosinci 2017 podepsaly Moskva a Ankara smlouvu o půjčce na dodávku systémů S-400. Od té doby NATO a Spojené státy Turecko kritizují za spolupráci s Ruskem a odvolávají se na otázky bezpečnosti a na neslučitelnost systémů protivzdušné obrany S-400 s NATO.

Washington vyhrožoval Ankaře sankcemi a opakovaně uvedl, že může prodloužit nebo zrušit prodej letounů F-35 do Turecka. Turecko je jedním z účastníků amerického mezinárodního programu F-35. Ankara mezitím uvedla, že nákup vojenského vybavení je její suverénní právo a vyloučila, že by od nákupu upustila.

(zdroj: svobodnenoviny.eu, foto: archiv)

Komentáře

Sdílejte