Dodal, že týmy odborníků z obou zemí nyní důkladně posuzují konkrétní detaily tohoto společného projektu. Když odpovídal na otázku, jestli jsou už známy termíny mise Čchang-e 7, spolubesedník agentury řekl, že let je naplánován na rok 2023.

Yui Gobin zdůraznil, že spolupráce Ruska a Číny ve vesmíru začala už velmi dávno, existuje podkomise pro vesmírnou spolupráci, v jejímž rámci je pracovní skupina pro výzkumy Měsíce. Obě země podepsaly patřičná memoranda a dohody, státy přikládají této spolupráci velký význam a vysoce si jí cení.

Zmínil se rovněž o perspektivách čínské pilotované mise k Měsíci s přistáním na jeho povrchu. „Myslím si, že Čína také zkoumá možnosti v této oblasti, k tomu ale asi nedojde v brzké době,“ podotkl Yui Gobin.

Generální ředitel Roskosmosu Dmitrij Rogozin dříve oznámil, že v roce 2021 se plánuje poslat k Měsíci přistávací modul Luna 25, v roce 2023 orbitální přístroj Luna 26 a v roce 2024 přistávací modul Luna 27. Původně se plánovalo vypuštění těchto přístrojů dříve, avšak posílat složitější stanice dříve, než bude otestována technologie přistání lehčí stanice Luna 25, by nebylo účelné. Luna 25 má provést mapování a dálkový průzkum povrchu Měsíce.

Přistávací modul Luna 27 má odebrat vzorky půdy na jižním pólu Měsíce a prozkoumat je. V roce 2027 se plánuje vypuštění přistávací modulu Luna 28, který má dopravit na Zem kryogenní vzorky půdy z jižního pólu Měsíce, v roce 2028 přistávací modul Luna 29 s lunochodem.

Čínský program sondování Měsíce Čchang-e zahrnuje tři etapy: lety kolem Měsíce (Čchang-e 1 a Čchang-e 2), přistání na Měsíc (Čchang-e 3 a Čchang-e 4) a návrat z Měsíce na Zem (Čchang-e 5 a Čchang-e 6). První etapa programu už byla úspěšně splněna. V současné době se realizuje druhá etapa.

Mise Čchang-e 7 předpokládá celkový výzkum jižního pólu Měsíce, včetně komplexního sondování měsíčního reliéfu. Čchang-e 8 má kromě vědeckých výzkumů otestovat na měsíčním povrchu některé technologie.

(zdroj: cz.sputniknews.com, foto: Pixabay)

Komentáře

Sdílejte