Nejnovější dokumentární film „Borderless“, představuje vzácný rozhovor s obchodníkem s lidmi, který pomáhá přepravovat migranty z Maroka do Španělska. Muž vysvětlil, že každý klient zaplatí za cestu mezi 2 000 EUR až 4 000 EUR – což je obchodní model, který Southern popsal jako neuvěřitelně lukrativní.

„Představte si, kolik peněz vyděláte. Za jednu loď je to 130 000 EUR.  Deset lodí za den? Vyděláte 1,3 milióny dolarů. Proč o tom masivním zločineckém syndikátu nikdo nemluví?

Režisérka prozradila kanálu RT, že jí bylo „mnohokrát“ řečeno lidmi z regionu, že pašeráci podplácejí členy marocké pobřežní stráže, aby zajistili, že některé vodní cesty zůstanou bez dozoru. Propracovaná operace pašování lidí se střetává s tím, co je často označováno jako čistá humanitární krize, namítala Southernová.

„Je to docela inteligentní podnikání. Není to jen pár lidí, kteří prchají ze své země a zoufale se snaží dostat do Španělska. Je to velmi strukturovaný business“.

Zatímco jižní státy zpochybňují, zda by většina afrických migrantů mohla být považována za legitimní žadatele o azyl, režisérka uvedla, že v některých ohledech jsou to stále oběti. Ti, kteří se pokoušejí o nebezpečnou cestu do Španělska, jsou často pašeráky krmeni falešnými sliby o evropském občanství a dobré práci, dodala. Ale co je ještě horší, pašeráci povzbuzují své klienty, aby před příjezdem do Španělska zničili své pasy – čímž jsou v podstatě v očích EU neidentifikovatelní a znemožňuje to řádnou integraci.

„Oni nechtějí lidem pomáhat,“ řekla Southernová o pašerácích a dodala, že nepředpokládá, že by obchodníci s lidmi v nejbližší době zpomalili. V roce 2018 přišlo do Španělska po moři téměř 60 000 migrantů.

Southernová, v Kanadě narozená režisérka a novinářka, vyvolává značnou kontroverzi díky své práci a aktivismu. Kritici jí často označují za krajně pravicovou a obviňují jí z islamofobního šíření strachu V loňském roce dostala zákaz vstupu do Spojeného království poté, co v britském městě rozdávala letáky s nápisem „Alláh je gay“. Tento krok vyústil v doživotní zákaz vstupu do země, uvedla Southernová.

Režisérka měla podobné problémy, když cestovala po jiných částech světa. Událost, při níž plánovala návštěvu na Novém Zélendu loni v srpnu, byla zrušena. Během své cesty do Austrálie, Southernová řekla na kameru, že předměstí Sydney, které navštěvovala, bylo zcela zbaveno své britské kultury.

(zdroj: svobodnenoviny.eu, foto: archiv)

Komentáře