První závěry z výsledku hlasování:

1. Skutečnost, že Porošenko prohraje, bylo jasné hned po prvním kole.

Otázka byla jen s jakým skórem. Zdrcujícím nebo ne. Ukázalo se, že je to zničující. Nikdo ve druhém kole nezískal tak málo hlasů jako Porošenko. Doposud měl komunistický Pjotr Simonenko, který v roce 1999 prohrál s Kučmou, ale i tak dosáhl téměř 38%.

2. Klišé nefungovalo, „Putin“ také ne

Všechny pokusy vyděsit zemi Zelenským, obvinění z drogové závislosti a již slavné plakáty Porošenko nebo Putin – nic nepomohlo.

Lidé, kteří hlasovali pro Zelenského, jak ukázala sociologie, nehlasovali pro Putina. Hlasovali proti Porošenkovi. A mimochodem, průzkumy veřejného mínění před volbami ukázaly, že významná část těch, kteří budou hlasovat pro Porošenko, vlastně nehlasuje pro něj, ale proti Putinovi. To znamená, že tato část ovlivnila propagandu prezidenta. Ale bylo jich jen velmi málo.

Proto můžeme konstatovat, že pro Ukrajince by dalších pět let s Porošenkem bylo mnohem horších než s Putinem.

A to je mimořádně indikativní výsledek voleb. Když byl v roce 2014 zvolen prezidentem Porošenko, lidé měli naděje. Za prvé, skutečnost, že válka skončí rychle. Někdo si myslel, že Porošenko může dosáhnout rychlého vojenského vítězství. A někdo věřil, že s Ruskem dohodne kompromisy a dosáhne usmíření bez války. Někteří si také mysleli, že od té doby, co prezidentem je multimilionář, který přišel k moci po krvi Majdanu, nebude tak hanebně krást jako jeho předchůdci.

Ale ani první, ani druhá ani třetí naděje se nesplnila. A proto byl i mizerný zájem o volby ve druhém kole.

3. Konec Porošenka jako politika

Drtivá porážka vyvolává otevřenou otázku o politické budoucnosti samotného Petra Porošenka. On již  nemůže tvrdit, že je vůdcem opozice. Dokonce i vyhlídky na předání jeho politické síly do parlamentu jsou velmi pochybné.

Koneckonců, procenta, která získal ve druhém kole, nebyla pro Porošenka, ale proti Zelenskému, Putinovi nebo Kolomojskému. A těch téměř 16%, které Porošenko dostal v prvním kole, je nepravděpodobné, že dostane v parlamentních volbách.  V těchto 16% existuje několik procent úplatkářství a podvodů. Dalších 6-8 procent jsou lidé, kteří vždy hlasují pro moc.

A v důsledku toho může Porošenko ve volbách do parlamentu očekávat pouze plus mínus 5%. To znamená, že je na pokraji hranice vstupu do parlamentu, ale může skončit až na jednom procentu.

4. Hrozba případů proti „paperednikovovi“

Malý Porošenkův zisk naopak zvyšuje hrozbu trestního stíhání a jeho a jeho týmu po rezignaci Porošenka jako prezidenta.

Nová vláda může poslat Porošenko a jeho společníky do vězení, přičemž v prvních měsících vlády na tom může postavit PR a zároveň se pokusit vytlačit majitele společnosti Roshen z byznysu.

Je pravda, že podle zdrojů Strana.ua z lobbistických kruhů ve Washingtonu mu Američané údajně již poskytli záruky imunity a varovali tým budoucího prezidenta Zelenského, aby se Porošenka nedotýkal.

Ale USA jsou daleko. A požadavek společnosti na odplatu za pět let války a korupce je příliš velký na to, aby Zelenskij názory voličů ignoroval.

Navíc řeči Zelenského o plánech na potrestání Porošenka a spol. už byly hodně slyšet.

5. Hlavní věc pro Zelenského: Nesmí se změnit v Porošenka

Dosud žádný z prezidentů Ukrajiny takový výsledek ve volbách nedocílil. Kravčuk získal v roce 1991  61%, ale v prvním kole.

Nyní musí Vladimir Zelenskij vyvodit ze svého vítězství správné závěry.

Konkrétně skutečnost, že lidé hlasovali většinou ne pro něj, ne pro jeho program, který čte jen málo lidí, a ne pro jeho tým, z něhož lidé v pozitivním smyslu znají jen Dr. Komarovského, ale lidé hlasovali proti Porošenkovi a proti kurzu, který Ukrajina sledovala posledních pět let. Průběh války, korupce, degradace státu, kanibalistické „reformy“ a nekonečný nárůst tarifů, pouliční bezpráví, nacionalistická hysterie, dělení Ukrajinců.

Proto lidé zvolili Zelenského jako nového člověka s nadějí na změnu. Získané procento není Zelenského osobní hodnocení, s nímž může disponovat, jak chce. A pouze důvěryhodnost, kterou je ještě třeba ospravedlnit a vrátit.

A pokud Zelenskij bude pokračovat plus mínus v současném průběhu nekonečné války, výsledek bude ještě horší pro něj než pro Porošenko. Smutný příklad současného prezidenta, který vyhrál volby v prvním kole, a nyní pro lidi klesl pod základní úroveň, by měl mít Zelenskij vždy před očima.

(zdroj: prvnizpravy.cz, foto: archiv)

Komentáře

Sdílejte