Ruud Koopmans tvrdí, že se žádné západní zemi nepodařilo úspěšně integrovat muslimy.

„Muslimové jsou mnohem horší v integraci než jiné skupiny migrantů a není pochyb o tom, že ve většině ostatních skupin migrantů vidíme velký pokrok z jedné generace na druhou. Ačkoli to u muslimů není úplně chybějící, tato změna je mnohem pomalejší,“ řekl pro dánské noviny Berlingske.

Přibližně 65 procent tureckých a marockých muslimů v šesti evropských zemích považuje náboženské předpisy za důležitější než světské právo země, ve které žijí.

Muslimové se považují jako odděleni od ostatních nemuslimských skupin a zdržují se před širší interakcí s těmi, kteří nejsou součástí jejich náboženství.

Fundamentalistická interpretace Koránu, která je mezi muslimy převládající, jim brání v integraci do západních zemí.

A až 50 procent muslimů v Evropě se drží fundamentalistického přesvědčení. Naproti tomu podíl fundamentalistů mezi křesťany je mnohem nižší, méně než 4%, podle údajů Koopmanse.

„Došel jsem k závěru, že islámský svět zaostává za zbytkem světa, pokud jde o demokracii, lidská práva a politický a hospodářský rozvoj,“ řekl Koopmans novinám Berlingske a připsal to konzervativním názorům na roli žen, nízkým investicím do vzdělávání dětí a fundamentalistické propagandě.

„Hlavním problémem je, jak mnoho muslimů a celosvětově mnoho muslimských zemí interpretuje islám. Jmenovitě, způsob jakým v podstatě tvrdí, že Korán a Sanna musí být brány doslovně a že způsob, jakým žil prorok v 7. století, musí být měřítkem toho, jak by muslimové měli žít v 21. století“.

Taková značka islámu je jednak hrozbou pro světový mír a také zabraňuje jejich integraci,“ uzavírá Koopmans.

(zdroj: svobodnenoviny.eu, foto: archiv)

Komentáře