Ve dnech 10. a 11. února proběhlo setkání stovky osobností na téma migrace. Svolala ho nová předsedkyně nejsilnější německé vládní strany CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová. Na konferenci zaznělo mnoho slov. Německá média popsala akci jako terapii, jejímž cílem bylo najít společnou řeč mezi různými skupinami ve straně. A to se zřejmě podařilo. Debatující se shodli na potřebě přijmout řadu přísných opatření, což je jasná ukázka toho, že strana po Merkelové nastavuje nový kurz. Kdo doufal, že CDU bude pokračovat v politice Merkelové, bude zklamán, píše server německého deníku Bild. Jenže zklamáni budou i ti, kteří doufali, že bude křídlo Merkelové poraženo na hlavu. Ani to se nestalo.

Diskutéři předložili několik návrhů. Podání nesprávných informací v azylovém řízení by mělo být trestné. Sexuální trestné činy a násilí proti policejním důstojníkům by měly být obecně důvodem k vyhoštění. Policie by měla získat více pravomocí. Azylové řízení by se příště mělo omezit na jediný soudní orgán. Síly Frontexu by se měly do roku 2020 zvýšit na 10 tisíc zaměstnanců. To jsou jen některé návrhy, které byly ve dvou únorových dnech projednány.

Na závěrečné tiskové konferenci padl ze strany médií dotaz, zda může dojít také k tomu, že Německo uzavře hranice. „Je to jedna z možností,“ odpověděla Annegret Krampová-Karrenbauerová. CDU by ji zvažovala, pokud by migrační krize znovu narostla do rozměrů z roku 2015. Německá vláda však také debatuje s partnery v zahraničí a usiluje o to, aby se to nestalo.

(zdroj: parlamentnilisty.cz, foto: archiv)

Komentáře