Společnost Nike čelí pobouření mnoha muslimských zákazníků, kteří tvrdí, že logo na podrážce tenisky je rouhání, protože vyvolává jméno Alláha.

Největší světový výrobce sportovních oděvů uvedl, že podobnost nebyla úmyslná a že se nechtěl dotknout pocitů žádné náboženské politiky.

„Nike respektuje všechna náboženství a vezmeme obavy tohoto druhu vážně,“ uvedla společnost ve svém prohlášení. „Logo Air Max bylo navrženo tak, aby bylo stylizováno se znázorněním ochranné známky společnosti Nike Air Max a je určeno pouze na to, aby odráželo značku Air Max a jakékoli jiné vnímání významu nebo jeho reprezentace je neúmyslné.“

Více než 34 000 lidí dosud podepsalo petici on-line, v níž vyzývají společnost Nike, aby stáhla své tenisky Air Max 270 a všechny jiné produkty, které obsahují stejné „rouhačské“ logo.

Signatáři petice tvrdí, že když boty otočíme obráceně, část písma připomíná slovo „Alláh“ napsané v arabštině, které „bude zajisté pošlapané, okopané a znečištěné bahnem nebo dokonce špínou“. Ukázat někomu podrážku vaší boty je už dávno urážkou v arabské kultuře.

Saiqa Noreenová, muslimská zákaznice, která tento návrh podala, tvrdí, že je „pobuřující a děsivé“, že je jméno Alláha napsáno na botě.

Společnost Nike se dostala do podobného sporu v roce 1997, kdy Rada pro vztahy mezi Američany a islámem donutila společnost, aby přestala prodávat atletické boty, jejichž logo ve stylu plamene vypadá podobně jako symbol „Alláha“.

Signatáři petice tvrdí, že logo na podrážce připomíná symbol Alláha

(zdroj: svobodnenoviny.eu, foto: Pixabay)

Komentáře

Sdílejte