útočníci

„Události v Ambergu mě velmi rozrušily. Jsou to násilné excesy, které nemůžeme trpět!“ dodal. Reagoval tak na útoky Afghánců, Syřanů a Íránců, kteří o víkendu napadali kolemjdoucí v bavorském městě Ambergu. To leží 80 kilometrů od českých hranic. Pokud nebudou k efektivnímu vyhošťování násilníků stačit současné zákony, hodlá Seehofer navrhnout dokonce jejich zpřísnění. K okamžitému vyhoštění čtveřice útočníků vyzval šéf policejních odborů i bavorská pobočka protiimigrační strany Alternativa pro Německo.
Mladíci ze Sýrie, Afghánistánu a Íránu ve věku 17 až 19 let ve městě napadali pod vlivem alkoholu u nádraží a v centru města kolemjdoucí. Zranění, převážně lehká, utrpělo dvanáct lidí ve věku od 16 do 42 let. Sedmnáctiletý mladík musel kvůli poranění hlavy ovšem do nemocnice. Všichni čtyři útočníci jsou ve vazbě. Chování mladých žadatelů o azyl vyvolalo ve 40 tisícovém Ambergu debatu. Starosta Michael Cerny agentuře DPA řekl, že se do ní na sociálních sítích ovšem zapojili lidé z celého Německa i ze zahraničí.

„Najednou se hlásí lidé z Hamburku a Berlína a všichni si myslí, že situaci v Ambergu rozumí,“ postěžoval si politik, který je stejně jako Seehofer členem bavorské Křesťanskosociální unie (CSU). „Samozřejmě nelze paušalizovat, ale tihle idioti prokázali medvědí službu i pokojným a angažovaným žadatelů o azyl,“ doplnil Cerny.

Místopředsedkyně bavorské AfD Katrin Ebnerová-Steinerová uvedla, že mladíci svým chováním pozbyli jakéhokoli práva se dál dožadovat v Německu azylu. „Domácí obyvatelstvo musí být před takovými lidmi, kteří údajně hledají ochranu, samo naléhavě chráněno,“ poznamenala.

Podobně se vyjádřil i poslanec Patrick Sensburg, který se věnuje otázkám bezpečnosti. „Podle mě tyto osoby ztratily právo na to zůstat v Německu a musí být vyhoštěny,“ míní člen vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU).

Šéf policejního odborového svazu DPolG Rainer Wendt vyzval německou vládu, aby se k případu jasně vyjádřila. „Není možné, že se o ‚štvanici‘ jedná jen v případě, když jsou pachateli pravicoví extremisté,“ řekl Wendt. Zjevně tím odkazoval na vyjádření mluvčího německé vlády, který v září v souvislosti s útoky příznivců krajní pravice na přistěhovalce v Chemnitzu hovořil o „štvanici“. Později tento termín použila i kancléřka Angela Merkelová.

  Německá vláda propaguje na webových stránkách sexuální styk s migranty

Ačkoliv policie motiv útoků na kolemjdoucí zatím nezná, podle Wendta je jasný. „Je to hluboké pohrdání naším státem a lidmi, kteří u nás žijí. Ti čtyři pachatelé by se měli na svobodu podívat až v okamžiku, kdy vstoupí na půdu své vlasti,“ dodal ředitel DPolG.

(SCa, www.ceskoaktualne.cz, foto: archiv)

Komentáře