Vánoce jsou za námi a lidé se vrací ke svým všedním starostem. Až nad hlavu jich teď má bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann (CSU). Musí vymyslet, jak si poradit se čtyřmi mladými žadateli o azyl, kteří na konci prosince vyrazili na procházku po bavorském městě Amberg a z legrace napadali kolemjdoucí. Šlo o mladíky ve věku 17 až 19 let z Afghánistánu a Íránu. Při své krvavé procházce napadli 12 lidí.

Ukazuje se však, že ani po rozpoutání takovéto krvavé zábavy není možné čtyři mladíky deportovat z Německa do jejich domovských zemí. Zákony to neumožňují. Ministr Herrmann je odhodlán prosadit změnu zákona tak, aby pachatele takovýchto násilných činů bylo možné z Německa vyhostit co nejrychleji. Informuje o tom server BR24.de. „Tvrdě pracujeme na změně zákonů,“ ujistil ministr bavorské vlády veřejnost

Proces deportace byl již zahájen s mladíkem z Íránu, jenže celou věc komplikuje fakt, že u sebe nemá žádné doklady, na jejichž základě by bylo možné potvrdit jeho totožnost. První informace německých médií o incidentu obsahovaly informaci o tom, že jeden z mladíků může být Syřan, ale pravděpodobně se ukázalo, že jsou všichni tři z Afghánistánu. Jeden z Afghánců je mladistvý a Spolkový úřad pro uprchlíky a migraci zakázal jeho deportaci pryč z Německa. Dalšímu Afghánci již byla žádost o azyl zamítnuta, ale vyhnul se deportaci tím, že se začal vzdělávat. Ze školy však může být vyloučen a deportován. Žádost o azyl posledního afghánského mladíka zatím nebyla posouzena.

Počínání čtyř mladíků znovu vyvolalo spory na politické scéně. Zatímco politici pravicové CSU a Alternativy pro Německo volají po tvrdších zákonech, které by umožnily snazší deportaci těch žadatelů o azyl, kteří se dopustí trestného činu, liberálové z FDP a levicová Die Linke zpřísnění zákonů jednoznačně odmítají.

  Deportace tří migrantů do jejich domova přišla na 125 tisíc euro

Starosta Ambergu Michael Cerny (CSU) již také oznámil, že situace ve městě se pokouší zneužít radikálové, kteří v ulicích organizují občanské hlídky a rádi by vzali spravedlnost do svých rukou.

(parlamentnilisty.cz, foto: Pixabay)

Komentáře