Napsal to vojenský komentátor Kyle Mizokami na portálu Foxtrot Alpha.

Autor publikace je přesvědčen, že v případě hypotetického konfliktu by útok „Poseidonu” v San Franciscu výbuchem torpéda pod mostem Zlaté brány (Golden gate) zabil nebo zranil více než půl milionu lidí a radiace by dosáhla Nevady. A exploze u Sochy svobody by zabila půl milionu lidí a zranila dva miliony dalších a kontaminovala území do Portlandu ve státě Maine.

„Takové destruktivní útoky se budou opakovat znovu a znovu, což vyvolá tsunami s radioaktivním odpadem,” uvedl Mizokami.

Článek upozornil, že „Poseidon” bude největším torpédem na světě o průměru 6,5 stopy a délce 65 stop. Navíc, ruská konstrukce jaderného pohonu mu umožní samostatně překonat Atlantský a Tichomořský oceán a zasáhnout jakoukoliv zemi. Bude inertivně řízené, což mu umožní vyhnout se plout na povrchu, kde by se zafixovala jeho pozice. Bojová hlavice má mít sílu 2 megaton. Třebaže není tak hrozivá jako původně plánovaných 200 megatun, stále stojí za to mít na paměti, že 2 megatuny = 2 000 kilotun – a jaderný výbuch v Hirošimě byl ekvivalentem pouhých 16 kilotun, poznamenal Mizokami.

Podle odborníka budou pak cíle ruského „Poseidonu” v první řadě základny amerických ponorek Kitsap a Kings Bay.

„Poseidon” nebude těžké zjistit, ale bude těžké ho zastavit,” upozornil odborník.

Současně Mizokami poznamenal, že torpéda nejsou zbraní prvního úderu. Na rozdíl od mezikontinentálních balistických raket, schopných dosáhnout Spojených států během několika minut, bude „Poseidon“ potřebovat hodiny nebo dokonce dny. Proto „Poseidon” není určen k útoku, ale k varování potenciálních protivníků.

„Poseidon je navržen jako zbraň druhého odvetného údery, odrazující nepřátele, aby zaútočili na Rusko tím, že neuniknou jadernému torpédu apokalypsy,” napsal expert.
V březnu loňského roku ruských prezident Vladimir Putin ve zprávě pro Federální shromáždění hovořil o nejnovějších strategických zbraních, včetně bezpilotní ponorky s jaderným zařízením „Poseidon“. Prezident zdůraznil, že ruské bezpilotní podvodní stroje jsou schopny plout ve velmi velké hloubce a v mezikontinentálním pásmu rychlostí, která je násobkem rychlosti ponorek a nejmodernějších torpéd. Podle Putina mohou být takové ponorky vybaveny konvenční i jadernou municí, což jim umožní zasáhnout různé cíle, včetně skupin letadlových lodí, pobřežních opevnění a infrastruktury.

(zdroj: prvnizpravy.cz, foto: Youtube)

Komentáře

Sdílejte