Velmi dobré. Na rozdíl od “Nového cara” (taky dobrá kniha),to není o Putinovi,ale spíše o jeho ideologii,filozofii a politice. Co bych vypíchl:

1. Putin fakt není Stalin, ani komunista. Onen putinismus je směsice státního nacionalismu, politického pravoslaví,filozofie Ivana Iljina (kdo nezná Iljina, nemůže Putina chápat) a nového autoritářského carismu + “státní kapitalismus” v ekonomice. Demokracie to není,ale ta nebyla v Rusku nikdy.
2. Zvláštní pohled na Stalina. Putinismus považuje komunistickou revoluci za katastrofu. Jeho sympatie mají “bílí”. Zajímavé ale je,že zatímco všichni ostatní komunističtí vůdci jsou špatní(hlavně Lenin a Trockij),Stalin je vnímán podstatně mírněji jako “efektivní manažer”. 48% Rusů hodnotí Stalina plus mínus pozitivně. Holt, Rusko…
3. Vliv bizarních bláznů. Na ruské politické scéně se vážně řeší opravdu šílené teorie – eurasianismus, politické novopohanství, slovanská geopolitika…Tady díky Bohu za Putina,který ty blázny vždycky utne. Na druhou stranu, on je vědomě používá jako nátlakovou skupinu proti Západu, nebo nepohodlným sousedům
4.Rus je pokrytec. Rusové se mnohdy považují za nadřazené vůči dekadentnímu Západu,fakt je ale ten,že u nich bují alkoholismus, prostituce a vcelku se “daří” i šíření AIDS. Pro 55% Rusů je v životě nejdůležitější “mít hodně peněz”. 70% Rusů se považuje za vlastence, ale 37% z nich chce, aby jejich děti žily na Západě. 60% pak říká, že by pro ně bylo lepší vystudovat mimo Rusku. 75% Rusů považuje pravoslavnou víru za “nezbytně důležitou” , více než 2x ročně ale chodí do kostela 3% Rusů (to je míň,než v ČR)
5. Rusko přeceňuje západní hrozby a podceňuje východní. Zatímco se vlámává na Ukrajinu, na východě hrozí v podstatě čínská “mírová kolonizace”, autor považuje Čínu za největší hrozbu ruské budoucnosti. Navíc, až se Amerika stáhne z Afghánistánu, bude Rusko pro džihádisty z přilehlých oblastí hlavním nepřítelem. Na rozdíl od Ameriky bude blízko. Pokud by Rusko zásadněji oslabilo,může to znovu bouchnout na Kavkaze.
6. Rusko je nejsilnější teď! V současné pozici se udrží cca 10 let,pak bude slábnout (demografie -mnohdy horší než na “shnilém Západě”- se projeví i v ozbrojených silách) a na současnou situaci pak bude dlouho čekat. To vysvětluje současnou velmi asertivní ruskou politiku. Putin není hloupý a ví, že mu běží čas.
7. Špatná zpráva pro”Jednotné Slovany, Přátele Ruska, Espéďáky a Orteláky” – Putin vás před islámem bránit nebude. Nebude před ním bránit ani Rusko. Putin chápe islám jako integrální součást Ruska. Jeho ideový vzor,konzervativní a velkoruský filozof Ivan Iljin,totiž vidí Rusko jako trojjediné. Je zároveň zemí, národem a civilizací. Putin buduje výsostně státní nacionalismus,etnicita a víra je druhořadá. “Nikdo nemá právo klást svou národnost a víru nad zájmy státu” (Putin). Dobře také ví, že ruské muslimské komunity mají větší porodnost než etničtí Rusové a chce s nimi vyjít. To se mu i daří,ale dostává se tak do nepřízně “etnických nacionalistů”.
8. Soužití s Ruskem je jistě možné, ale je to fuška. Jako s každým,kdo kňourá, stěžuje si,že ho nikdo nechápe a cítí se zneuznaný.

Knihu bysi měli přečíst jak “Jednotní Slované”,tak “demokratičtí” rusobijci od počítačových klávesnic. Líbit se nebude ani jedné straně, což je záruka kvality.
Jo,”Jednotným Slovanům, Přátelům Ruska, Espéďákům a Ortelákům” ušetřím plíce a bříška prstů. Autor fakt není žádný sluníčkář,ani vítač…

(euportal.cz, foto: archiv)

Komentáře