Britský bulvární deník uvedl, že Severoatlantická aliance překonává Rusko, pokud jde o počet vojáků i v počtu vojenské letecké techniky.

Vojenské cvičení „Zapad-2017“ dodalo pouze palivo západním obavám z možné ruská invaze do východní Evropy, a to zejména poté, co prezident Vladimir Putin modernizovaných armády, zvýšil počet dobrovolných sil, tanků a stíhaček, napsal Daily Express.

V této souvislosti se britský bulvár rozhodl porovnat schopnosti ozbrojených sil NATO s ruskými ozbrojenými silami. Podle něj Severoatlantická aliance má převahu nad Ruskem, pokud jde o armádu. Síly bloku činí 2 miliony lidí, zatímco ruská armáda má k dispozici jen 1 milion vojáků.

Současně NATO překonává Rusko v počtu techniky, které jsou v provozu leteckými silami. Aliance jich má 13 tisíc kusů, zatímco Rusko jen 3 tisíce 914.

Rusko má však nespornou výhodu v terénu, protože je dvakrát silnější než NATO v počtu tanků, přičemž má k dispozici 20 tisíc kusů těchto bojových vozidel.

Daily Express nicméně konstatuje, že hlavní síly bloku připadají na Spojené státy, a proto se nacházejí v značné vzdálenosti od Evropy. Navíc pouze osm z 29 zemí NATO přiděluje 2% HDP nebo více na vojenské výdaje specifikované zeměmi aliance (to byla naprosto nelogická poznmka deníku – jen evropská část NATO má vojenský rozpočet, který překonává ruský zhruba osmkrát – pozn. red.).

Nejzranitelnější země v případě ruského útoku jsou Estonsko, Lotyšsko, Litvu a Polsko. Předpokládá se, že Rusko přes Bělorusko může zaútočit na pobaltské země, aby odřízlo Polsko od svých evropských spojenců. A pokud poté země zahájí raketový útok na zařízení NATO v Německu, nebude aliance moci okamžitě reagovat na invazi.

Současně, bez podpory NATO, Estonsko, Lotyšsko a Litva nemohou dlouhodobě čelit Rusku. Ale jakmile dorazí americká armáda, bude Severoatlantická aliance schopna provést „destruktivní” protiútok, kterému Rusko nebude schopno odolat.

  Nejméně 13 zemí navzdory sankcím chce koupit ruský systém S-400

V takovém případě se bude muset uchýlit k použití záložního plánu – pohrozit použitím jaderných zbraní. Nakonec však nebude přeměnění této hrozby v život prospěšné žádné straně.

Pokud pomineme typickou natoidní rétoriku o „hrozbě“ Ruska, je pozoruhodné, že žádné západní médium včetně Daíly Express si neklade otázku, proč by proboha mělo Rusko zaútočit na pobaltské republiky nebo Polsko? Kde je motiv, aby se pustilo do války s NATO? Dobytí nepřátelského území by mu nic, zhola nic nepřineslo.

Nicméně pokud bychom se drželi myšlenkových pochodů tohoto typu, lze otázku zcela jistě obrátit. A to na motivy, proč by měla být hrozba „agresivního“ NATO ohledně útoku na Rusko reálnější. Ten motiv je zcela jednoduchý, jako zásadní – zbavit se nepříjemného, nepodřízeného, vojensky slušně a surovinami skvěle zájištěného soupeře.

Je zjevné, že pokud by se jaderné zbraně nepoužily, byla by převaha na straně NATO rozhodující (zejména drtivá převaha letectva, řada tanků v ruské výzbroji je navíc staršího data). Motiv vojensky porazit Rusko by směřoval ke změně režimu nebo dokonce k rozdělení Ruska na více státních, víceméně loutkových útvarů. Proto by si přemýšliví lidé měli pokaždé po přečtení tvrzení vojenských i politických představitelů NATO a západních médií o „agresívních plánech Ruska“, představit přesně jejich opak.

(prvnizpravy.cz, foto: archiv)

Komentáře