Situace se však změnila, napsal německý deník Die Welt. Nová socialistická vláda opustila starou kulturu pohostinství: nyní Španělsko aktivně spolupracuje s Marokem a vybavuje místní policisty tak, aby migranty nepuštěli.

V říjnu dosáhlo břehů Španělska více než 10 000 migrantů, uvedl německý deník Die Welt. Mezinárodní organizace pro migraci poznamenala, že doposud nikdy nezaznamenala tak vysoký ukazatel.

Žadatelé o azyl se však již nemohou spoléhat na tak příjemné přijetí, jaké obdrželo v polovině června 630 pasažérů záchranné lodi Aquarius ve Valencii. Na začátku léta čekali v přístavech lékaři a psychologové přistěhovalce, aby je mohli ubytovat a zaregistrovat se jako žadatelé o status uprchlíka bez zbytečných byrokratických zpoždění.

V té době přitahovala pozornost celého světa kultura pohostinství pod záštitou nově zvoleného socialistického premiéra Pedra Sáncheze. Ale situace se změnila, uvedl Die Welt. Nyní španělské pobřežní hlídky poskytují pouze denní zprávy v sociálních sítích, do jakého přístavu dorazí uprchlíci. Na zemi hledají zoufale možnosti ubytování. Pokud není dostatek sportovních hal, musí uprchlíci strávit noc přímo na palubách záchranných lodí nebo na dvoře policejních oddělení.

Jak německé noviny připomněly, Španělsko se stalo hlavním místem pro přijímání migrantů v Evropě, zejména proto, že Itálie uzavřela uprchlíkům své přístavy. V období od ledna do poloviny října dosáhlo 41 646 lidí španělské pobřeží, tedy třikrát více než v loňském roce. Přestože většina příchozích by měla jít dál do jiných evropských zemí, značná část zůstává v zemi, čímž se zvyšuje počet lidí bez dokladů, a ve Španělsku je již takových více než jeden milion, zdůraznil Die Welt.

Nyní se socialistická vláda v Madridu rozhodla změnit směr migrační politiky. Během června a srpna odpravil nový předseda vlády více než 19 000 lidí zpět do svých domovských zemí. Pro srovnání, za prvních pět měsíců tohoto roku, pod předchozím konzervativním šéfem vlády, bylo ze Španělska vyhostěno pouze 8 tisíc migrantů.

Pokud jde o nového ministra vnitra Španělska, tak byl Fernando Grande-Marlaska možná první, kdo se setkal se svým marockým protějškem a slíbil Maroku, že mu zvýší finanční podporu výměnou za zadržování migrantů. Ministr zahraničí získal z Bruselu navýšení prostředků vyplacených Španělsku z plánovaných 70 milionů eur na 140 milionů eur – na rozvoj spolupráce s Marokem, vysvětlila publikace. Navíc marocká policie obdrží od Madridu 75 automobilů, aby hlídkovaly pobřeží.

Marocký stát musí nejen kontrolovat pobřežní linii, ale také chránit dvě španělské výspy v severní Africe. Od počátku roku se 5 200 obyvatelům afrického kontinentu podařilo překonat šestimetrový hraniční plot s ostnatým drátem, uvedl článek. Maroko navíc umožní, aby španělské orgány okamžitě vrátily migranty zachycené španělskými pohraničními strážemi a předaly je marocké policii.

Navzdory rostoucímu počtu přistěhovalců většina Španělů ještě nepovažuje jejich přítomnost za prioritní problém, pokračovaly německé noviny. Podle výsledků měsíčních průzkumů se obyvatelé Španělska, stejně jako předtím, více obávají nezaměstnanosti, korupce a situace v Katalánsku, poznamenal Die Welt.

(prvnizpravy.cz, foto: archiv)

Komentáře