Ale není to jen náhoda. S odvoláním na zprávu Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky (BAMF) o tom informoval  Welt am Sonntag.
BAMF v dokumentu, ve kterém reaguje na žádost opoziční strany Levice (Die Linke) adresovanou spolkovému ministerstvu vnitra, uvádí, že v první polovině letošního roku nepředložilo 58 procent dospělých žadatelů o azyl žádné identifikační doklady.

Úřad se domnívá, že část uchazečů to dělá záměrně, protože tak chtějí zvýšit své šance v azylovém řízení.

V případě Afghánců zažádalo o azyl bez dokladů 88 procent uchazečů, u Eritrejců to bylo 89 procent a u Alžířanů 95 procent. Z 97 až 99 procent neměli žádný identifikační dokument Nigerijci, Somálci, Guinejci a Gambijci.  Doklady podle statistik nepředložilo ani 21 procent Syřanů a 24 procent Turků.

Chybějící dokumenty navíc komplikují vyhošťování odmítnutých žadatelů zpět do jejich rodných zemí. A to i kvůli tomu, že tyto země s Německem nespolupracují.

Plnou součinnost odpírají Berlínu mimo jiné i zastupitelské úřady Indie a Turecka. Na konci loňského roku se na území Německa nacházelo 64 914 cizinců, kteří nedostali azyl nebo povolení k pobytu, ale přesto nemohli být vyhoštěni.

(SCa, www.ceskoaktualne.cz, foto: Reuters)

Komentáře