To si ale nemyslela kameramanka, která v roce 2015 na hranici se Srbskem kopala do běženců. Maďarský nejvyšší soud ji teď zprostil obžaloby. O zvratu v mediálně sledovaném případu informovala agentura AFP. Soudy nižší instance Petře Lászlóové přitom v minulosti uložily tříletý podmínečný trest vězení.
Podle maďarského nejvyššího soudu měl být čin kameramanky kvalifikován jako přestupek, nikoliv trestný čin. Případ musí být nyní uzavřen, neboť již uplynula doba, po kterou mohla být Lászlóová za přestupek potrestána.

Lászlóová v září 2015 v blízkosti shromaždiště migrantů u přechodu Röszke kopla do nohou mladíka a holčičku, kteří ze shromaždiště utíkali společně se čtyřmi stovkami dalších uprchlíků. Poté kopla do ruky jiného muže, který držel v náručí malé dítě. Záběry incidentu zveřejnil německý novinář a případ vyvolal mezinárodní pozornost. Na základě toho padla i trestní oznámení na kameramanku.

 

Ukázalo se, že jedním z lidí, do kterých Lászlóová kopla, byl vážený syrský fotbalový trenér Usáma Abdul Mohsen. Tomu podrazila nohu, když utíkal se svým sedmiletým synem v náručí. Prchali do Německa, kde chtěli přichystat nový domov pro zbytek jejich rodiny, který přežíval v tureckém uprchlickém táboře.

Lászlóová v té době pracovala pro internetovou televizní stanici N1 TV, blízkou nacionalistické radikální straně Jobbik. Bezprostředně poté, co incident vešel ve známost, televize s Lászlóovou rozvázala pracovní poměr.

Dva soudy nižší instance Lászlóovou shledaly vinou z hrubého narušení veřejného pořádku a uložily jí tříletý podmíněný trest. Ale ani to nestačilo. Nejvyšší soud tyto rozsudky nyní zrušil.

Kameramanka se za své chování, když si vyslechla rozsudek, omluvila. V dopise, který zveřejnil deník Magyar Nemzet, uvedla, že „upřímně lituje toho, co se stalo“. Nicméně dodala: „Bála jsem se, když dav mířil směrem ke mně, a pak se ve mně něco zlomilo.“ „Nejsem bezcitná, rasistická kameramanka kopající do dětí,“ napsala Lászlóová. „Jsem jen ženaa nyní nezaměstnaná matka malých dětí, která učinila špatné rozhodnutí v situaci, kde vládla panika,“ dodala. Není známo, jestli je to z její strany jen hraná lítost, kupříkladu ze stráty zaměstnání, nebo je jí to líto doopravdy.

(SCa, www.ceskoaktualne.cz, foto: Time Magazine)

Komentáře