Invaze, zločinci, gangsteři

Trump se nevyjadřuje pozitivně o žádných migrantech, ani o těch legálních, konstatuje Boot. Dodává, že většina kritiky směřuje na karavanu několika tisíc uprchlíků snažících se uniknout před středoamerickou kriminalitou a chudobou, přičemž prezident hovoří o “invazi”, “zločincích a gangsterech” a tvrdí, že situace si žádá nasazení 15 tisíc amerických vojáků.

Trumpovo falešné obvinění, že Demokratická strana vpouští do USA zločince, odmítla dokonce i prezidentovi nakloněná televize Fox News, poukazuje komentátor. Podotýká, že Trumpův syn Donald Junior zase jazykem bělošských rasistů obvinil nezávislého senátora Anguse Kinga ze snahy “nahradit obyvatele státu Maine syrskými a somálskými uprchlíky”.

Příslušníci Demokratické strany jsou šokováni, ale zároveň většinou mlčí a nechtějí opustit své zaměření na téma zdravotní péče, které považují za klíč pro volební vítězství, uvádí Boot. Připouští, že mohou mít pravdu, ale soudí, že jejich mlčení může legitimizovat v očích části voličů Trumpova obvinění.

 

“Jelikož tak málo ostatních vystupuje ve prospěch uprchlíků, chci poskytnout svůj hlas,” pokračuje historik. Přiznává, že je zaujatý, jelikož sám do USA přišel v roce 1976 spolu se svou matkou a babičkou jako uprchlík, přičemž na cestě z Ruska jim pomohla Hebrew Immigrant Aid Society, proti níž zaměřil svou vražednou zášť pachatel nedávného útoku na synagogu v Pittsburghu.

Bootova matka se nakonec stala profesorkou ruštiny na Kalifornské univerzitě a její syn působí jako publicista a vojenský historik, jehož práce jsou na mnoha seznamech povinné četby v americké armádě. “Vyslechl jsem si hodně od Trumpových příznivců, kteří by mě rádi vystěhovali do Ruska či Izraele,” pokračuje Boot. Dodává, že ačkoliv se v jejich očích provinil “zločinem myšlení”, jeho rodinu netvoří gangsteři, kteří kořistí na zbožných, tvrdě pracujících, rodilých Američanech.

  Deportace tří migrantů do jejich domova přišla na 125 tisíc euro

“Přinejmenším platíme poctivě daně – což o sobě Trump zřejmě říct nemůže,” píše komentátor. Konstatuje, že jiní uprchlíci přispěli Spojeným státům a světu více, přičemž zmiňuje politiky Henryho Kissingera, Madeleine Albrightovou a Stephanie Murphyovou,  finančníka George Sorose, zpěvačku Glorii Estefanovou, baseballistu Yasiela Puiga, choreografa Michaila Baryškova či podnikatele Sergeje Brina a mnoho příslušníků ozbrojených sil.

Nechť mluví čísla

Může být neférové čelit Trumpovým příběhům o vrazích policistů příběhy o úspěšných uprchlících, připouští Boot. Argumentuje proto čísly – i podle Trumpova ministerstva zdravotnictví odvedli uprchlíci na daních v posledním desetiletí o 63 miliard dolarů více, než stáli daňové poplatníky, což ostatně potvrdila i loňská studie Národního úřadu pro ekonomický výzkum, která poukázala, že ačkoliv uprchlíci zpočátku vykazují vysokou nezaměstnanost, nízké příjmy a čerpají vysoké sociální dávky, po šesti letech se tento trend obrací a následně uprchlíci pracují více než rodilí Američané.

Studie odhaduje, že během prvních 20 let pobytu v nové zemi uprchlíci na daních zaplatí průměrně o 21 tisíc dolarů (zhruba 420 tisíc korun) více, než kolik získají na sociálních dávkách, zdůrazňuje historik. Konstatuje, že Trump straší zločiny páchanými nelegálními migranty, ale studie publikovaná v odborném časopise Criminology zjistila, že americké státy s větším počtem ilegálních migrantů měly v rozmezí let 1990-2014 nižší míru kriminality než státy s menší počtem těchto osob.

Boot odkazuje také na studii think tanku Cato Institute, která dospěla k závěru, že v Texasu páchají kriminalitu legální i ilegální migranti méně než rodilí obyvatelé. “V roce 2015 činil  poměr usvědčených z vraždy 16% nelegálních a legálních migrantů  oproti 67%  rodilých,” cituje komentátor závěry. Připomíná, že Trump poukazuje na údajně rostoucí kriminalitu v Německu z důvodu přijetí milionu, převážně muslimských uprchlíků, ačkoliv ve skutečnosti kriminalita v zemi loni dosáhla pětadvacetiletého minima.

  Merkelová bojuje za začlenění migrantů do pracovního procesu

Zavádějící je také Trumpovo tvrzení, že téměř 75% usvědčených teroristů jsou v cizině narozené osoby, což však platí pouze o terorismu mezinárodním, poukazuje Boot s tím, že většina terorismu spadá vnitrostátní kategorie. Americký statistický úřad zjistil, že od 12. září 2001 do 31. prosince 2016 došlo v USA k 85 smrtelným extremistickým útokům, přičemž 73% procent z nich spáchali pravicoví radikálové a jen 27%  militantní islamisté, přičemž mnoho z nich – například střelec z nočního klubu v Ontariu – tvořili rodilí Američané, vysvětluje komentátor.

Cato Institute spočítal, že šance na zabití v zahraničí narozeným teroristou v letech 2002 a 2017 byla 1 : 145 milionům, podotýká historik. Konstatuje, že skandální není snaha uprchlíků dostat se do USA, ale jejich zneužívání Trumpem a zavírání amerických dveří pro tyto osoby – Trump ostatně omezil přijímání uprchlíků na nejnižší úroveň od roku 1980.

“Jak se země připravuje na díkůvzdání – připomenutí cesty dřívější skupiny uprchlíků – otevřeme naše srdce a náš přijímací proces dnešním žadatelům o azyl,” nabádá Boot. Zdůrazňuje, že to neznamená pustit do země každého, ale zároveň ani zamítnutí téměř všech žadatelů a jejich dehonestaci coby invazní armády teroristů, zločinců a darmožroutů.

 

(eurozpravy.cz, foto: archiv)

Komentáře