„Máme zde 11 milionů hladovějících lidí,“ řekl Richard Stanforth, britský regionální úředník Oxfamu pro Střední východ.

Stanforth obvinil zejména britskou vládu, když uvedl, že Londýn by měl ukončit prodej zbraní Súdské Arábie, ktreá útočí na zásobování potravinami a dokonce i na lokality v Jemenu, na které se nesmí útocit.

„Viděli jsme útoky na vodní infrastukturu, nemocnice, sklady potravin. Tento postup pokračuje. Jistě, jsou to nálety, které zabíjejí většinu civilistů,“ uvedl.

Stanforth tvrdí, že bombardování Rijádem nešetří ani humanitární místa… včetne Oxfamu. Saúdská Arábie ví „o mnohých těchto místech“ a společně na ně nadále útočí, dodal.

Západní země byly široce kritizovány lidsko – právními skupinami za jejich pokračující prodej zbraní do Rijádu.

Po vraždě saúdského novináře Džámala Chášakdžího na konzulátu v Istanbulu, americký prezident Donald Trump zveřejnil tvrdá slova proti Rijádu. Nebyl však připraven, aby zrušil dohodu o obchodu se zbraněmi ve výši 400 miliard dolarů a uvedl, že existují další způsoby, jak „potrestat“ spojence USA na Sťredním východě.

Pozice Trumpa byla stejná jako postoj kanadského premiéra Justina Trudeaua, který uvedl, že je „velmi obtížné“ (neboli nákladné, abych byl přesný) upustit od dohod na zbraně se Saúdskou Arábií.

(svobodnenoviny.eu, foto: Youtube)

Komentáře