Uvedl to ruský prezident Vladimir Putin při projevu na plenárním zasedání Ruského týdne energetiky.

„Existují dvě možnosti k nápravě situace: první je to, že Spojené státy by měly dostat mandát Rady bezpečnosti OSN, aby se její ozbrojené síly nacházely ve třetí zemi, v tomto případě v Sýrii. Nebo získat pozvání o legitimní vlády Syrské arabské republiky, aby své kontingenty umístily za určitým účelem. Mezinárodní právo jiný způsob, třetí způsob přítomnost jedné země na území druhé nezná,“ prohlásil Putin.

Oblasti v severovýchodní Sýrii jsou pod kontrolou Syrské aliance demokratických sil (SDF), vytvořené na základě kurdských vojsk, které jsou podporovány Spojenými státy. Damašek předtím uvedl, že jejich činnost považuje za nezákonnou. V červenci delegace politických představitelů SDF navštívila Damask pro jednání s úřady.

Ozbrojený konflikt v Sýrii probíhá od roku 2011. Na konci roku 2017 bylo oznámeno vítězství nad teroristickou skupinou IS v Sýrii a Iráku. V některých oblastech zemí pokračuje odstraňování z militantů. Nyní přichází do popředí politická dohoda, obnovení Sýrie a návrat uprchlíků.

Když už Putin na konferenci zmínil USA, požádal, aby ho nezatahovali do domácí politické hádky ve Spojených státech, a že pak Rusko bude opět obviněno z toho, že se vměšuje.

„Hovoříme o energii. Nezatahujte mě do vnitřních politických procesů a hádek v USA. V tom se rozeberte sami, jinak řeknou, že se vměšujeme do vnitropolitického života Spojených států,“ řekl s jistou ironií.

(prvnizpravy.cz, foto:Pixabay)

Komentáře